Hlavní obsah
Jiří Bažant Foto: Kratochvíl Jaroslav, ČTK

Zemřel autor hudby ke Starcům na chmelu Jiří Bažant

Ve věku 87 let zemřel autor populárních písní a skladatel filmové a televizní hudby Jiří Bažant, informovala v sobotu Česká televize. Mimo jiné byl autorem hudby k filmovým muzikálům Starci na chmelu či Dáma na kolejích. Jako pianista působil postupně v několika orchestrech a v roce 1959 vytvořil populární klavírní duo s Jiřím Maláskem.

Jiří Bažant Foto: Kratochvíl Jaroslav, ČTK
Zemřel autor hudby ke Starcům na chmelu Jiří Bažant

Bažant se narodil 27.září 1924. Sice vystudoval Vysokou školu ekonomickou a získal titul inženýra, rozhodl se ale pro dráhu profesionálního hudebníka.

Sám, s Jiřím Maláskem, případně i s Vlastimilem Hálou skládal taneční a populární písničky (Chtěl bych mít kapelu, Potají, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Haló děťátko). Dále byl autorem či spoluautorem hudby ke zhruba čtyřicítce divadelních her (Hrátky s čertem, Dům na nebesích), téměř dvaceti filmům (Starci na chmelu, Dáma na kolejích), přibližně 140 televizním inscenacím a seriálům (Ikarův pád, Tažní ptáci, Tři chlapi v chalupě, Pan Tau) a více než 140 krátkým filmům animovaným, populárně vědeckým a reklamním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků