Hlavní obsah
Budova předsednictva rady Kanárských ostrovů, Santa Cruz de Tenerife, Tenerife, 2000. Foto: Repro – Galerie Jaroslava Fragnera, Právo

Zemitá architektura ve znamení vulkánu

V chladných měsících přelomu roku představuje pražská Galerie Jaroslava Fragnera architekturu z teplých krajů, jejichž místo na mapě přitažlivé architektury bychom nejspíš nehledali – z Kanárských ostrovů.

Budova předsednictva rady Kanárských ostrovů, Santa Cruz de Tenerife, Tenerife, 2000. Foto: Repro – Galerie Jaroslava Fragnera, Právo
Zemitá architektura ve znamení vulkánu

Jde o stavby ojedinělé, sportovní a reprezentativní, obytné, školní – stavby toho, co možná stojí mimo pozornost lenošivých turistů, co však neuniklo sestavovatelům Světového atlasu moderní architektury. Oblast Španělsko–jih tam má i zástupce právě odtud, dvě stavby ateliéru AmP čili dvojice José Maria Pastrana a Felipe Artengo.

Výstava nabízí několik nejnovějších prací ateliéru, mezi nimiž dominantu tvoří Atletický stadión na Tenerife. Architektura velkorysá, přitom obdivuhodně přirozená, jako by jen byl seříznut široký vršek a do jeho vyhloubeného dna bylo vloženo sportoviště. Tak to působí na modelech lehce zavěšených v prostoru, tak působí na první pohled na velkých fotografiích.

Až při podrobném prozkoumání je zřejmé, jak úchvatná architektura to je, stavba modelovaná v robustní a vznešené hmotě betonu, stavba zároveň lehká i brutální, sportoviště jako novodobý chrám v přírodě (byť uprostřed zástavby).

Stejně jako ostatní stavby na výstavě je to architektura v první řadě inspirovaná prostředím: horká, žhavá, snad nejbližší je slovo „zemitá“, jak to zdůrazňuje i průběžný pás suché a barevně výrazné krajiny ostrovů, jenž prochází pod celou výstavou. Architektura zdůrazňující hmotu, důsledně modelující robustní tvary.

Stavby, na nichž je cítit radost z práce s tvárným materiálem. Až opulentní tvarování robustního betonu ve velkorysých architektonických plastikách, přitom s očividným funkčně technologickým promyšlením. Přitažlivé jsou výrazně modelované bytové domy, zdůrazňující potřebu pevného zázemí, prostředí poskytujícího jistotu, stejně jako Archeologické muzeum jako betonová plastika posazená do krajiny, návrhy na přestavby reprezentačních budov, škola s probarvenými betonovými plochami a nejnovější – vítězný návrh ze soutěže na golfový hotel v Tarragoně.

Výstava je to hodně zajímavá, třeba i tím, že představuje architekturu odlišnou od lehkých, téměř éterických objektů, jimiž se momentálně tak rádi necháváme okouzlovat. Architektura vycházející ze země a spojená se zemí…

Výstava AmP arquitectos – ve znamení vulkánu Galerie Jaroslava Fragnera v Praze, do 27. 1., denně kromě pondělí 10–18 h

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků