Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman uvidí čínského Krtečka, autor však pokračování zakazoval

Na Pražském hradě bude ve středu večer premiéra nového animovaného filmu s Krtkem, pilotního dílu série, který vzniká pro čínskou státní televizi CCTV. Spolu s dětmi z pražské základní školy a čínskými dětmi se na krátký film podívají i prezident Miloš Zeman a místopředsedkyně čínské Státní rady Liou Jen-tung. Pokračování vzniklo proti vůli autora Krtečka Zdeňka Milera.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman uvidí čínského Krtečka, autor však pokračování zakazoval

Skladatel Vadim Petrov, který svou hudbou obohatil pohádkový seriál o Krtkových dobrodružstvích, se už dříve vyjádřil k jeho pokračování.

„Zdeněk Miler (...) nesčíslněkrát prohlašoval, že si po své smrti nepřeje, aby v jeho díle bylo pokračováno. Nikdy také k podobným praktikám nedal za svého života souhlas. Protože jsme byli se Zdeňkem Milerem myšlenkově vždy jednotní, tak tedy i dnes v tomto případě s ním zcela a bez výjimky souhlasím,“ sdělil Novinkám Petrov.

První díl ze zamýšlené padesátidílné první série vypráví o tom, jak se Krtek, kterého pro film stvořil před desítkami let Zdeněk Miler, seznámí s pandou a dostane se do Číny. Zeman Krtečka propagoval i při své loňské návštěvě Číny, kdy byl se svým tamním protějškem přítomen podpisu smlouvy o filmové koprodukci.

Krtek 3D

Krtek, který má ve filmu na rozdíl od původních Milerových kreseb trojrozměrnou podobu, najde doma v Čechách ztracenou plyšovou hračku, medvídka pandu. Z textu na visačce se dozví, že pochází z Číny, a snaží se s pandou skamarádit. Ta ale zůstává hračkou a po čase ji najde holčička, které se ztratila. Pro Krtka je to ale impuls odjet do Číny a najít živou pandu. Prohrabe se na druhý konec zeměkoule a dostane se do pandí rodiny právě ve chvíli, kdy ta sleduje v televizi oblíbeného kresleného Krtka.

Animovaný seriál Panda a Krtek v mezinárodní koprodukci společně natáčí čínská společnost CCTV Animation a česká společnost Little mole cartoon, jež patří Milerově vnučce Karolíně. Spolu s ní do koprodukce vstoupil soukromý čínský investor, který působí i v Česku.

Počítá se s 52 díly, které budou mít stopáž přibližně jako tuzemské večerníčky. S dokončením se počítá v začátku roku 2016, kdy by se také filmy měly začít vysílat. Očekává se, že jen v Číně bude sledovat seriál na 300 miliónů dětí i dospělých diváků.

„Nový Krtek není úplně stejný, ostatně děda si to nepřál, nechtěl, aby v jeho díle někdo pokračoval, považoval ho za uzavřené,“ řekla Milerová. Uvedla, že tvůrci se ale snažili udržet známé atributy filmového Krtka, byť v příbězích z Číny musejí být lokální odlišnosti. „Myslím ale, že tyto odlišnosti dnes české děti, které žijí ve více otevřeném světě než jejich rodiče či prarodiče, nevnímají jako něco cizorodého,“ míní Milerová. Zvědavá je na jedinou věc – jak se budou nové filmy s Krtkem líbit dětem.

Pokud bude úspěšná první série, uvažuje se prý o tom, že by se druhá mohla odehrávat v Česku. Nové příběhy zatím píše tým čínské televize, výsledek vzniká po konzultaci s Prahou, říká Milerová. „Dětský divák má čisté srdce, pohádkové postavy mu pomohou vytvořit si představu o budoucím světě, ve kterém se všichni mohou mít rádi,“ dodává.

Koprodukční smlouva mezi CCTV a společností Little Mole cartoon zaručuje, že vysílací práva budou mít obě strany, za českou stranu je hlavním vysílacím partnerem Česká televize.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků