Článek
Fotografie roku zachycuje africké migranty na pobřeží v Džibuti, kteří v noci zvedají mobilní telefony k nebi ve snaze zachytit levný signál ze Somálska, aby mohli mluvit s příbuznými. Džibuti je častou zastávkou uprchlíků ze zemí, jako jsou Etiopie a Somálsko, na cestě za lepším životem.
John Stanmeyer cestuje po světě a pracuje hlavně pro renomovaný časopis National Geographic. V letech 1998 a 2008 fotil pro magazín Time a působil například v Afghánistánu.

Homosexuálové v Kongu
Jana Ašenbrennerová nafotila sérii ze života gayů v Demokratické republice Kongo. Přestože tam není homosexualita ilegální, tamější společnost je nepřijímá. Mnozí homosexuálové proto svou orientaci tají, aby se vyhnuli šikaně či fyzickému ohrožení.
V roce 2011 tam založil Joseph Saidi organizaci Rainbow Sunrise, která sídlí ve městě Bukavu. Navzdory nedostatku financí nabízí homosexuálům útočiště, psychickou pomoc a také osvětu a HIV testy zdarma.

Phillipe Lopez vyfotil náboženské procesí po tajfunu na Filipínách (1. místo v kategorii Spot News Single).

Goran Tomaševič a jeho syrští rebelové (1. místo v kategorii Spot news)

1. místo v kategorii každodení život - Julius Schrank (Německo) zachytil kačinské bojovníky za nezávislost v Barmě.

Brent Stirton (JAR) získal se snímkem slepých albínů 1. místo v kategorii People Staged Portraits.

Carla Kogelmanová zvítězila se snímkem dvou sester v kategorii People Observed Portraits Stories.

Christian Ziegler (Německo) získal s tímto snímkem třetí místo v kategorii Nature Stories.
O prestižní ceně World Press Photo rozhoduje devatenáctičlenná odborná porota. Letos se o ní ucházelo přes sto tisíc snímků. Loni zvítězil švédský fotograf Paul Hansen, který vyfotil pohřeb palestinských dětí a Čech Roman Vondrouš vyhrál v kategorii sportovních akcí díky sérii snímků z Velké pardubické.