Hlavní obsah
Ve sporu jde o animovaná auta. Foto: Disney

Walt Disney vyhrál u čínského soudu spor o autorská práva

Čínský soud dal za pravdu americké mediální společnosti Walt Disney ve sporu o autorská práva. Dvě čínské firmy jí podle agentury Reuters musejí zaplatit odškodnění za nelegální kopírování některých prvků jejího filmu Auta a Auta 2 ve svém snímku The Autobots. Podle médií se jedná se o další úspěch západní firmy u čínského soudu ve sporu o autorství.

Ve sporu jde o animovaná auta. Foto: Disney
Walt Disney vyhrál u čínského soudu spor o autorská práva

Šanghajský soud odsoudil čínskou producentskou firmu Bluemtv a distributora G-Point k pokutě 1,35 miliónu jüanů (zhruba pět miliónů Kč) jako kompenzaci za okopírování prvků z filmů americké společnosti. Podle soudu čínská verze okopírovala hlavní postavy aut, vytvořila podobný název a podobné propagační materiály. Číňané tak americkou společnost musí odškodnit za ekonomické ztráty a soudní výdaje.

Společnost Walt Disney rozhodnutí soudu uvítala. Režisér čínského filmu The Autobots Čuo Ťien-žung se nicméně cítí nevinen, tvrdí, že film Auta nikdy neviděl, a jeho obhájci u soudu prohlásili, že postavy aut ve filmu byly vytvořeny podle skutečných automobilů. Režisér již dříve uvedl, že plánuje natočit pokračování svého filmu, i když mu na něj zatím chybějí finance. Proti rozhodnutí soudu se hodlá odvolat.

V loňském roce vedl u čínských soudů úspěšný spor o autorská práva například americký basketbalista Michael Jordan nebo německá automobilka BMW.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků