Hlavní obsah
Obal knižní novinky Foto: nakladatelství Argo, ČTK

Vyjde sbírka Lennonových textů

U nakladatelství Argo vychází kniha textů a ilustrací britského hudebníka, skladatele a člena populární hudební skupiny Beatles Johna Lennona (narozen 9. října 1940 v Liverpoolu) s názvem Nanebepění (Skywriting by Word of Mouth).

Obal knižní novinky Foto: nakladatelství Argo, ČTK
Vyjde sbírka Lennonových textů

Zatímco předchozí dvě knihy, Písání (1964) a Španěl na vesnici (1965), napsal a vydal ještě v době první fáze existence skupiny Beatles, kolekci shrnující pozdější prózu vydal až po definitivním rozpadu slavné liverpoolské skupiny.

Absurdní texty a vynalézavá hra s jazykem

Rané Lennonovy texty pocházejí z počátku šedesátých let minulého století a jsou obsaženy v knize Písání (česky kniha vyšla v roce 1996).

Absurdní krátké texty a básničky jsou postaveny především na vynalézavé hře s jazykem, posouvání slovních významů či netradičních mluvnických novotvarech a popírání obvykle zažitých forem, daných dějů a spádu příběhů. To ovšem není v britské literární tradici rozhodně nic neobvyklého.

Publikace Španěl ve vesnici vyšla česky v roce 1999, graficky se na ní podílel výtvarník Štěpán Dančo a také v ní si John Lennon pohrává se svým rodným jazykem, překonává zaběhlé mluvnické obraty.

John Lennon, legendární zpěvák britské skupiny Beatles

Foto: ČTK

Kniha Nanebepění je složena už z pozdějších a vyzrálejších literárních textů a doprovázejí ji také autorovy ilustrace z let 1968–1979.

Publikace obsahuje mimo jiné slavnou Baladu o Johnovi a Yoko, ve které Lennon popisuje seznámení se svou femme fatale, japonskou avantgardní výtvarnicí a hudebnicí Yoko Ono.

Dále reaguje na rozpad Beatles, pronásledování americkými i britskými úřady či spojení s americkým undergroundem.

Jeho beletrie je parodií na každý druh psaní a svou jazykovou hravostí navazuje na tradici, jež je v britské literatuře známá jako poetika nesmyslu.

Hudebník John Lennon byl zavražděn 8. prosince 1980 před newyorským domem The Dakota, kde tehdy bydlel, vyšinutým fanatikem Markem Davidem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků