Hlavní obsah
 

Už v osmnácti do léčebny. Mladý Trojan hraje dospívajícího alkoholika

Ve snímku Davida Vignera Abstinent dostal velkou šanci mladý herec Josef Trojan, syn Ivana Trojana. Vypráví o tom, že všeobecně kladně přijímaný alkohol u nás ničí lidské životy a závislosti propadají i teenageři.

 
Už v osmnácti do léčebny. Mladý Trojan hraje dospívajícího alkoholika

Abstinent má být „komorní příběh o mládí a svobodě, o snech a realitě, o hledání a ztracenosti“. Josef Trojan hraje osmnáctiletého alkoholika Adama.

Adam měl dělat maturitu a místo toho skončil v protialkoholní léčebně. Věčné studentské pařby bral jako zábavu, pití působilo proti nudě, připadal si po něm mnohem odvázanější a vtipnější. Rodiče si ho příliš nevšímali.

Přísnému odvykacímu režimu zpočátku vzdoruje. Setkává se s dalšími pacienty a s jejich životy poznamenanými alkoholovou závislostí. Negativní postoj k léčbě a v podstatě i k vlastnímu životu Adamovi vydrží do chvíle, než se sblíží s empatickým terapeutem.

Z filmu Abstinent

Foto: filmabstinent.cz

Herec Josef Trojan

Foto: filmabstinent.cz

„Abstinent je určen nejen mladým lidem, ale také jejich rodičům. Mou snahou bylo vyprávět filmový příběh alkoholika z pohledu mladého člověka, který teprve vstupuje do dospělého života. Ve filmu odkrývám jeho citlivou duši, cestu k vypořádání se s tímto osudovým problémem. Přes všechny podněty z okolí se nakonec musí rozhodnout sám. Je to takový příběh o Malém princi. Adam jakoby putuje po planetách, poznává různé lidi a hledá přítele i naději,” řekl režisér.

„Film Abstinent pojednává o příběhu, který se může přihodit každému, kdo o svém životě přemýšlí v krátkodobém horizontu. Alkohol je velkou součástí tvorby zábavy. Bohužel se mnozí lidé dostávají do situace, kdy si onu zábavu bez alkoholu neumí představit. To je problém primárně do budoucna. Problém, který teď mladá generace sice nepociťuje, může ovšem eskalovat a způsobit celou řadu problémů. Právě alkohol a mladí lidé. O tom film je a snaží se popsat co nejvěrněji příběh mladého Adama. Chytrého a hodného kluka, kterému život, bohužel, zkřížil alkohol v míře, kterou přestal kontrolovat,“ řekl Josef Trojan.

Snímek se natáčel v Psychiatrické nemocnici Bohnice, na Klinice adiktologie 1. lékařské fakulty UK v Praze a VFN nebo na Nákladovém nádraží Praha-Žižkov.
V dalších rolích hrají Jessica Bechyňová, Šimon Fridrich, Vasil Fridrich, Andrea Berecková, Miloslav Čížek, Kristýna Frejová a Lukáš Hlavica.

Abstinent vstoupí do kin 31. října.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků