Hlavní obsah
Den dětí na hasičských stanicích Foto: HZS MSK

Uvidíme Madonnin klip na MTV?

K válečné propagandě se přidalo evropské vysílání hudební stanice MTV. Po vypuknutí války v Iráku jeden z vedoucích stanice Mark Sutherland doporučil, jaký typ písní by se neměl v Evropě vysílat. V oběžníku cituje konkrétní příklady. Madonnina novinka American Life se v něm sice neobjevila, ale podle zvolených kritérií by se vysílat neměla.

Den dětí na hasičských stanicích Foto: HZS MSK
Uvidíme Madonnin klip na MTV?

V první řadě jde o nahrávky přímo spjaté s válkou v Iráku jako Boom skupiny System of a Down, kde jsou zachyceny záběry z mírových protiválečných pochodů ve světě, a videoklipy s padajícími bombami jako Hot in the City Billyho Idola. Jmenovaná je také píseň Lucky skupiny Radiohead s válečnými scénami a dokonce i skladba Don't Want to Miss a Thing, protože do ní skupina Aerosmith zařadila akční scény z filmu Armageddon.

Opatrnická opatření jdou tak daleko, že je zakázáno promítání videoklipů, které názvem, lyrikou či dokonce názvem skupiny navozují válku a bomby. Oběžník zmiňuje konkrétně skladu B.O.B (Bombs Over Baghdad) od hip-hopové skupiny Outkast, You, Me and World War Three (Ty, já a třetí světová válka) Gavina Fridaye a cokoli od skupiny B-52´s, která se jmenuje stejně jako obří americký bombardér.

Na seznamu je také Invasion od Radiohead, ačkoli mluvčí skupiny upozornil, že v repertoáru takovou skladu nemají.

Mluvčí MTV uvedl, že seznam se týká vysílání v Evropě s tím, že skladby nejsou zakázány, nýbrž jen vybrány jako příklady videoklipů, jejichž vysílání se nedoporučuje.

Serj Tankian, zpěvák metalové skupiny System of a Down, uvedl, že MTV v Evropě skutečně neukazuje jejich nový klip Boom, ale americká redakce ho běžně na program zařazuje. Veřejné mínění je totiž útoku na Irák nakloněno mnohem příznivěji v USA než ve světě.

Podobné podobně absurdní seznamy nedoporučených písní se objevily i po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků