Hlavní obsah

UNESCO začíná jednat o změnách na seznamu světového dědictví

Výbor organizace UNESCO v neděli v Brasílii zahájí zasedání, na kterém bude rozhodovat o zápisu dalších památek na seznam světového kulturního a přírodního dědictví. O zápis se uchází třicítka míst z celého světa, letos ale mezi nimi nejsou české ani slovenské památky.

UNESCO začíná jednat o změnách na seznamu světového dědictví

Mezi místy, která letos usilují o zápis na seznam UNESCO, jsou například amsterodamské kanály, bývalá britská galejní vězení v Austrálii nebo atol Bikini na Marshallových ostrovech, kde USA v roce 1954 odpálily první vodíkovou bombu.

Vybraná místa se připojí k seznamu, na němž je teď 890 kulturních památek a pozoruhodných míst ve 148 zemích světa. Z České republiky je jich tam dvanáct.

Výbor pro světové dědictví posoudí také situaci některých míst, která už na seznamu jsou, ale jejichž původní ráz je v nebezpečí. Může jít například o přírodní park Serengeti v Tanzanii, přes který se má v roce 2012 začít stavět dálnice, nebo ruské jezero Bajkal, na němž začala pracovat papírna.

Podle agentur se ale nečeká, že by některá památka mohla být ze seznamu vyškrtnuta, jako se to stalo loni kvůli postavení nového mostu Drážďanům a přilehlému údolí Labe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků