Hlavní obsah
Generální ředitel ČT Jiří Janeček Foto: Milan Malíček, Právo

Umělci píší politikům: ČT se vymkla kontrole

Téměř 150 podpisů umělců a tvůrců podepsalo otevřený dopis adresovaný předsedům pěti politických stran ODS, TOP 09, VV, ČSSD a KSČM. Píší v něm, že Česká televize se v současné době „vymkla kontrole“, je podle nich v „hluboké morální a profesní krizi“ a žádají politiky o nápravu. Prvním krokem by měl být nový zákon o ČT.

Generální ředitel ČT Jiří Janeček Foto: Milan Malíček, Právo
Umělci píší politikům: ČT se vymkla kontrole

Dopis byl zaslán též předsedům Sněmovny a Senátu a jejich místopředsedům, obdržel ho i ministr kultury Jiří Besser. Signatáři žádají politiky o schůzku.

ČT na výzvu umělců reagovala stanoviskem, v němž uvádí, že sice má své problémy, ale nenachází se v „katastrofálním“ stavu, její program „není tristní“ a neplatí, že se vymkla kontrole.

Otevřený dopis považuje televize za útok na ni v době, kdy vrcholí restrukturalizace, jejímž cílem je oddělit dramaturgii vysílacích okruhů od dramaturgie pořadů a zamezit, aby osobní vztahy tvůrců a programových pracovníků rozhodovaly o výrobě a vysílání pořadů a o honorářích za ně.

Otevřený dopis tvůrců podepsal například spisovatel Ludvík Vaculík, scenárista Zdeněk Svěrák, režiséři a režisérky Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Fero Fenič, Juraj Herz, Břetislav Rychlík či Jiří Krejčík nebo hudebníci Vladimír Merta a Jiří Dědeček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků