Hlavní obsah

U Mrštnejch vařili z křídel popularity

Už jedenadvacet let se v Městském divadle Brno připravuje každou sezonu jedno jediné představení, jehož podobu principál Stanislav Moša nezná a které se nikdy nereprízuje.

U Mrštnejch vařili z křídel popularity

Jde o show, ve které je vše dovoleno, podívanou, kdy si herci dělají legraci sami ze sebe, někdy i z vedení, či z toho, co právě hýbe Brnem. Především však jde o podívanou, na kterou se herci i pozvaní diváci včetně věrných předplatitelů těší, protože se na něm uděluje ocenění už 21 let nazývané Křídla.

Tradice divácké ankety o nejoblíbenějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997 a v sobotu 22. prosince se na jevišti Činoherní scény uskutečnil již 22. ročník vyhlášení. Jako každoročně čekal diváky a nominované večer plný překvapení, tentokrát v režii Alana Novotného, který pojal letošní Křídla kulinářsky.

Na cenu nominovaní herci (zleva) Petr Štěpán, Jiří Mach a Aleš Slanina uvařili pro Stanislava Mošu (s motýlkem). Jídlo jim pochválil.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Scéna byla přejmenována na hospodu „U Mrštnejch“ (podle posledního pojmenování Divadla bratří Mrštíků), ve které servírovali šéfkuchař Zdeněk Junák a provozní Jakub Przebinda jako průvodci pořadem jednu divadelní lahůdku za druhou.

A protože je na Křídlech dovoleno vše, nezůstalo jen u kulinářských metafor, ale došlo i na opravdové vaření, kdy na jevišti vznikl malý kuchyňský kout, u kterého skutečně nominovaní herci a herečky vařili a jejich produkt (šlo obvykle o těstoviny) pak musel před zraky zaplněného sálu ochutnat i „master chef“, tedy ředitel Stanislav Moša.

Nominované herečky Svetlanu Janotovou, Andreu Zelovou a Hanu Holišovou k plotně postavili průvodci večera Zdeněk Junák a Jakub Przebinada (v bílém)

Foto: Miroslav Homola, Právo

Vrcholem zábavné podívané, kdy postupně vařenými pokrmy skutečně provoněla celá činoherní scéna, byly dvě písně připravené herci i jejich početným zástupem dětí.

Nápad Allana Novotného a Jakuba Uličníka využil slavnou píseň Lionela Richieho a Michaela Jacksona We Are the World. Herci song spolu se svými dětmi přezpívali vlastním textem, ve kterém se v podstatě praví, jak moc jsou rádi, že mají práci, schopného šéfa a především svoje děti. Píseň předtočili, předem opatřili titulky a sál byl z jejího provedení u vytržení.

Cena Křídel letos doletěla k herci a režisérovi Stanovi Slovákovi Svetlaně Janotové, Petru Štěpánovi, Andree Kučerové a Petru Gazdíkovi.(zleva)

Foto: Miroslav Homola, Právo

V průběhu roku odevzdávali diváci své hlasy a po jejich sečtení byl verdikt jasný. V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Svetlana Janotová, nejvíce hlasů mezi muži dostal Petr Štěpán. Nejoblíbenější inscenací sezony zvolili hlasující muzikál Monty Python´s Spamalot, cenu převzal režisér Stanislav Slovák.

První příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila Andrea Kučerová za své kostýmy k inscenaci Lakomec. Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byl tentokrát poctěn režisér Petr Gazdík za muzikál Představ si…

Poslední písnička představení patřila principálovi. Zazpíval ji další oceněný herec a režisér Gazdík.

Foto: Miroslav Homola, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků