Hlavní obsah
Vtipně a jednoduše předvedli tvůrci inscenace 1913 premiéru Stravinského Svěcení jara. Foto: Michael Tomeš

Tygr v tísni: permanentní párty 1913 ve Vile Štvanice

Po Divadle v Dlouhé se německým knižním bestsellerem Floriana Illiese 1913 inspiroval i Tygr v tísni, který má ostatně k dramatizacím polodokumentární literatury blízko.

Vtipně a jednoduše předvedli tvůrci inscenace 1913 premiéru Stravinského Svěcení jara. Foto: Michael Tomeš
Tygr v tísni: permanentní párty 1913 ve Vile Štvanice

Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková si z románu vybrali devět postav, přičemž se chytře vyhnuli těm nejzprofanovanějším, jako je Hitler, Stalin či císař Franz Josef. V jejich inscenaci se propojují osudy Almy Mahlerové a Oskara Kokoschky, Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga, excentrické básnířky Else Lasker-Schülerové, Georga Trakla, Gottfrieda Benna a Franze Kafky za více či méně tichého přihlížení Marcela Duchampa.

A pohled na ně rozhodně nespoléhá na vžitá klišé – Kafka Jiřího Böhma není tragicky existenciální, ale sympaticky nesmělý chlapec s osobitým humorem a mezi Almou Evy Josefíkové a Kokoschkou Jáchyma Kučery to jiskří s dráždivě vystupňovaným napětím.

A mezi tím se plavně pohybuje Kočka domácí i démonická Anežky Rusevové.

Inscenace 1913 připomíná permanentní párty.

Foto: Michael Tomeš

Herci si od svých postav udržují příjemný, ale nikoli parodický odstup, výsledkem jsou namísto papírových legend živé postavy se všemi kapriciózními malichernostmi.

Freud Luboše Veselého skutečně přistupuje k lidem jako k potenciálním pacientům, jeho spor s Jungem Jáchyma Kučery je vtipně shozený a Lasker-Schülerová Kateřiny Císařové budí pochybnosti o své sociálně zoufalé situaci, respektive o jejích skutečných příčinách.

Něco přes hodinu trvající inscenace zachovává chronologii roku 1913 od novoročního přípitku, spíš však připomíná permanentní celoroční párty s neustále dorovnávanou hladinou alkoholu i adrenalinu. Nenudí, má spád, vtipná aranžmá, jež na jednoduché scéně divákům umožní prožít klíčové momenty roku 1913, zvláště nápaditá je premiéra Svěcení jara.

A přitom atmosféra houstne, aniž by se na blížící se konflikt nějak polopaticky upozorňovalo. Kdo si tedy chce zmnožit svůj zážitek z četby Illiesovy knihy příjemným divadlem, ať zamíří na Štvanici.

Premiéra 22. 3. 2015 Vila Štvanice Praha

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků