Hlavní obsah
Svatováclavská helmice Foto: Milan Malíček, Právo

Tisíc let stará Svatováclavská přilbice se vrací na Hrad

Jeden z nejstarších předmětů spjatých s postavou patrona českých zemí svatého Václava se po restaurování vrátí do stálé expozice na Pražském hradě. Svatováclavská přilbice z 10. století bude příští úterý umístěna ve speciální schráně s upraveným a odpovídajícím klimatem do výstavy Příběh Pražského hradu, uvedl David Šebek z Hradu.

Svatováclavská helmice Foto: Milan Malíček, Právo
Tisíc let stará Svatováclavská přilbice se vrací na Hrad

Svatováclavskou přilbu, která je známa z typických zobrazení sv. Václava, mohli lidé nedávno vidět také na výstavě v Anežském klášteře. Konala se na přelomu tohoto a loňského roku u příležitosti 1100. výročí narození jednoho z nejznámějších českých světců. Lidé na ní mohli obdivovat památky, jako je meč sv. Václava, svatováclavský střevíc nebo právě svatováclavská přilbice. Expozice se setkala s velikým zájmem návštěvníků.

Kromě helmy do Příběhu Pražského hradu přibude zrestaurovaná textilie spojená s pohřbem českého knížete Konráda II. Oty, který zemřel v roce 1191.

Stálá expozice Příběh Pražského hradu je několik let otevřena ve Starém královském paláci, nejstarší části Hradu. Jeho historie sahá až do 12. století, tedy do románského období. Jeho gotická část hostí zmíněnou expozici, která na stovkách originálních předmětů dokládá tisíciletou historii sídla českých králů. Několikrát do roka výstavu osvěžují nové exponáty.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků