Hlavní obsah
Noc na Karlštejně s Vladimírem Čechem na nádvoří zámku hrajeme poslední víkend v červnu. Foto: Jana Digrinová

The Levellers: všichni jsme ovlivněni jednáním politiků

Na festivalu Rock For People vystoupila skupina The Levellers. Její baskytarista Jeremy Cunningham poskytl Právu rozhovor, ve kterém se zabývá vztahem skupiny k punku, folklóru a politice.

Noc na Karlštejně s Vladimírem Čechem na nádvoří zámku hrajeme poslední víkend v červnu. Foto: Jana Digrinová
The Levellers: všichni jsme ovlivněni jednáním politiků

Proč se ve vaší hudbě projevují vlivy keltského a anglického folklóru?

Je to přirozená věc. Když jsme začínali, byli jsme punková kapela ovlivněná The Clash. Těch ale byla na konci osmdesátých let v Británii celá řada. Sice jsme měli velké iluze o tom, jak dobudeme svět, ale to se nám nesplnilo. Euforie skončila a my začali chodit do hospod, kde jsme zapíjeli žal. V hospodách hrála muzika, a když jsme začali poslouchat pozorně, zjistili jsme, že je to vlastně punk s folklórem. Nadchli jsme se pro to, pochopili jsme, že v tom jsou naše kořeny. Vzít pak do rukou nástroje bylo přirozené.

Proč jste na předposlední desce Hello Pig z roku 2000 změnili charakteristický zvuk a experimentovali s elektronikou?  

Ano, byl to experiment, máte pravdu. Když jsme nahrávali Hello Pig, byli jsme spolu deset let a v té době jsme se cítili trochu omezení vlastním stylem. Vyhrabali jsme staré nahrávky, vytáhli jsme písničky ze šuplíků, přidali k nim elektronické prvky a nahráli Hello Pig. Pak jsme jeli na turné a zjistili, že nastal problém. Hráli jsme najednou strašně pomalu. Proto jsme se na Green Blade Rising vrátili ke svému typickému zvuku.

Zmínil jste skupinu The Clash. Její kytarista a zpěvák Joe Strummer nedávno zemřel. Co pro vás znamenal?

Kdyby nebylo Joe Strummera a The Clash, nebyli by žádní The Levellers. Nejenže s námi nahrával desku a občas si zajamoval, on byl nejukázněnější člen celých The Clash. Nikdy netíhnul k drogám nebo přílišnému pití alkoholu. Nemyslel jsem si, že to bude on, kdo zemře takhle rychle a nečekaně.

The Clash se netajili svými levicovými postoji. Ovlivnilo vás to také?

Jistě. Oni reagovali na to, co se dělo ve světě,  a my to děláme také. Všichni jsme ovlivněni jednáním politiků. Snažíme se být aktuální, ale rozhodně nechceme suplovat politické komentátory nebo večerní zprávy. V našich písničkách je obsažený názor, který sdílíme v kapele. Kromě toho máme v repertoáru skladby, které jsou od srdce a pojednávají o obyčejných lidských problémech.

Která světová událost vás momentálně nejvíce trápí?

Válka v Iráku. Ani ne válka jako taková, spíš všechny ty věci kolem a  výsledek agrese amerických a britských vojáků. Bush a Blair si vymysleli záminku, ačkoli museli vědět, že v Iráku zbraně hromadného ničení nejsou. Potom tam vtrhli, udělali puč, nic nenašli a teď nevědí, co s tím. Než válka začala, hráli jsme na demonstraci proti ní. Utvrdila nás v tom, že lidé jsou mírumilovní.

Na začátku devadesátých let jste vyhlásili, že budete hrát klidně zadarmo, ovšem v dnešní době to není pravda. Jak dlouho jste se toho nápadu drželi?

Podívejte, nám o peníze nejde. Potřebujeme ale zaplatit pronájem autobusu, benzín, lidi kolem nás a další nutné výdaje. Zdarma hrajeme na spoustě benefičních akcí. Pak připravíme slušně zaplacené turné. Tím to kompenzujeme a myslím, že to nejde proti tomu, co jsme vyhlásili před deseti lety.

Jaké je poselství skupiny The Levellers?

Chceme, aby lidé měli vlastní úsudek a názor. Nechceme se stát za každou cenu jejich vzory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků