Hlavní obsah
Akram Khan Foto: akramkhancompany.net/Laurent Ziegler

Tanec Praha uvede sólo Akrama Khana, autora olympijské choreografie

Jubilejní 25. festival Tanec Praha představí současné hvězdy tanečního světa - britského choreografa a tanečníka Akrama Khana, autora zahajovací choreografie olympijských her v Londýně, a vlámský soubor Peeping Tom. Připomene ale také nejvýznamnější hosty své historie. Festival se bude konat od 27. května do 4. července 2013, řekla novinářům jeho ředitelka Yvona Kreuzmannová.

Akram Khan Foto: akramkhancompany.net/Laurent Ziegler
Tanec Praha uvede sólo Akrama Khana, autora olympijské choreografie

Pořadatelé se rozhodli už od 17. prosince dát do předprodeje v divadle Ponec dárkové poukazy za 1900 korun, které zahrnou vstupenky na obě hlavní události festivalu. Pro jejich držitele rezervují nejlepší místa v divadlech.

Prostřednictvím hlavních hvězd festivalu se českým divákům představí dva směry tanečního umění - fyzické divadlo a propojení špičkového současného tance s technologiemi, uvedla ředitelka. Akram Khan se do Prahy vrátí po dvou letech, loni se svou skupinou tanečníků festival Tanec Praha zakončoval, v Praze ale vystupoval i dříve. Příští rok má do Prahy přijet se sólovým představením. "Je to jedna z posledních možností vidět Akrama Khana živě na scéně, věk tanečníka přeci jen velmi limituje," řekla Kreuzmannová.

Tanec a nové technologie

Představení Desh se uskuteční 3. a 4. července ve Státní opeře. I když by si pro ně pořadatelé přáli modernější prostředí, v Praze ani v Česku jiný dostatečně velký prostor pro jeho uvedení není.

Akram Khan pochází z Bangladéše a název Desh znamená v místní řeči "rodná zem". "Jedná se o fascinující výtvarně-pohybové dílo využívající scénografie a nových technologií naprosto nečekaným způsobem," říká k projektu Kreuzmannová.

Soubor Peeping Tom uvede v Hudebním divadle Karlín 26. a 27. června inscenaci Ulice Vandenbranden č. 32. Pořadatelé opět vyzdvihují pozoruhodnou scénografii, která se prý přibližuje vjemu filmového plátna. Jedním z inspiračních zdrojů díla byl slavný film Šoheje Imamury Balada o Narajamě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků