Hlavní obsah
Budou hrát na ulici? Muzikanti teď zažívají špatné období, rok 2019 byl ještě zlatá éra. Foto: Profimedia.cz

Strach z korony. Hudební trh loni rostl, letošek budí vážné obavy

Příjmy hudebního průmyslu v roce 2019 rostly téměř o 16 %. Celkově šlo o cca 1 miliardu korun, uvedla ČNS IFPI. Obor tak zažil již třetí rok růstu, jenže obavy vzbuzuje rok 2020.

Budou hrát na ulici? Muzikanti teď zažívají špatné období, rok 2019 byl ještě zlatá éra. Foto: Profimedia.cz
Strach z korony. Hudební trh loni rostl, letošek budí vážné obavy

Nejvíce u nás vydělává stejně jako všude na světě stream, tyto služby zaznamenaly v roce 2019 nárůst o 34 %.

On-line je zodpovědný za 66 % příjmů z přímého prodeje nahrávek. Oproti roku 2018 (61 %) se jedná o nárůst o 5 procentních bodů. V České republice jsou dostupné všechny velké streamingové služby (Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer, Amazon Music). Příjmy z downloadu nejsou tak významné, tvoří necelých 6% z celkového objemu digitálního trhu.

Fyzické nosiče pomalu slábnou, i když především starší lidé si pořád kupují i CD, zejména pokud interpreti zemřou. Růst prodeje o 8 % v ČR mohl být ovlivněn i smrtí Karla Gotta. CD vzrostly o 13 %. Nejprodávanější byl podle údajů IFPI výběr hitů Karel Gott 80/80 Největší hity 1964-2019, IFPI však dlouhodobě nezveřejňuje konkrétní čísla.

Na rozdíl od CD celkem stabilně rostou prodeje vinylových desek (loni narostly o 3 %).

Problematický bude rok 2020. Kvůli pandemii byly zrušeny nejen festivaly a koncerty, zavřené byly i poslední přežívající obchody s fyzickými nosiči, které jsou na tom špatně i za normálních podmínek. Dále se musí počítat s propadem příjmů z veřejného pouštění nahrávek v různých provozovnách, které vybírá kolektivní správce Intergram.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků