Hlavní obsah

Spoluzakladatel festivalu Woodstock plánuje jeho pokračování

Michael Lang, spoluzakladatel legendárního rockového festivalu ve Woodstocku, prý shání sponzory, kteří by u příležitosti letošního 40. výročí zahájení této akce financovali reprízu koncertu v New Yorku.

Spoluzakladatel festivalu Woodstock plánuje jeho pokračování

"Šance na to, že se něco takového uskuteční, jsou velké," řekl Lang listu The Times. "Zatím ale opravdu nemám odpověď na to, jak to všechno bude." Za možné místo konání koncertů pod širým nebem byl navržen newyorský Central Park. Michael Lang podle magazínu Billboard doufá, že koncert bude bezplatnou akcí, která zanechá na životním prostředí co nejmenší stopy. Proto se prý snaží získat od sponzorů deset miliónů dolarů.

To, nakolik budeme úspěšní při shromažďování potřebných peněz, rozhodne o tom, kdy a jak tuhle akci uspořádáme," řekl Lang.

Woodstocký hudební festival, který se poprvé uskutečnil v roce 1969, je dodnes asi nejznámější akcí svého druhu a stal se symbolem končící éry hnutí hippies i protestem proti válce ve Vietnamu a proti establishmentu. Své jméno dostal podle města Woodstock, kde se měl původně konat, nakonec se ale uskutečnil na farmě v městečku Bethel na severu státu New York.

Čtyři mladí nadšenci (nejstaršímu bylo 26 let) původně plánovali "Tři dny míru a hudby" pro 50 000 lidí, do čtyřtisícového městečka se ale nakonec sjelo podle policejních odhadů 450 000 nadšenců. Festival komplikovalo počasí, jinak se obešel bez větších problémů.

K největším hvězdám festivalu patřily Jimi Hendrix, Carlos Santana, Grateful Dead, The Who, Jefferson Airplane, Joe Cocker a Janis Joplinová. V 90. letech se konalo několik vzpomínkových, stejnojmenných festivalů za účasti největších hvězd současné hudební scény. Koncert uspořádaný u příležitosti 30. výročí Woodstocku na bývalé letecké základě u New Yorku skončil drancováním a násilím.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků