Hlavní obsah

Spisovatele Petra Prouzu fascinuje smrt

Tiché krutosti lásky se jmenuje nový soubor povídek Petra Prouzy, který ke starším číslům nabízí nové. Není divu, že se první povídková kniha jmenovala Holky a hřbitov (1969). O vnitřní citlivosti autora vypovídal i titul druhý – Požár v krabici na klobouky (1975). Prouzu totiž fascinují abnormality, záhady a smrt.

Spisovatele Petra Prouzu fascinuje smrt

Tato témata doprovázejí jeho hrdiny od samého počátku a jejich přítomnost je v současných povídkách zvlášť důležitá. Jde totiž o život.

Do té situace se dostane i malíř Rudolf Rokyta z povídky Až pomine tento svět, který si v zapadlé vísce koupí stavení vedle usedlosti stigmatizované rodinnou tragédií.

Zjistí, že poslední přeživší Lída Kalinová se snaží prostřednictvím převtělování porozumět, co se vlastně stalo. Jiný je sociolog Hynek Faltys z povídky Den chvěje se už v noci, přesto je rovněž „postižen“ svou přímo rodinnou zkušeností.

Prouza je hrdý na záložku, na níž uvádí letní vyznání Milana Kundery.

Ten o první jeho sbírce napsal: „Tady nedují žádné stříbrné větry Fráni Šrámka. Věčná legenda o ,nejlepších letech našeho života‘ je tu demystifikována…“ A po čtyřiceti letech připojil k těm novým: „Čtu je se stejným potěšením.“

Petr Prouza

Tiché krutosti lásky

Petrklíč

216 stran

259 Kč

Jistě, Prouza je zručný vypravěč. Proti začátkům však dokáže zhutnit příběh a do povídky se mu vejde nejen epizoda, ale celý lidský osud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků