Hlavní obsah
Veřejnost na jednání zastupitelstva v Ústí nad Labem. Foto: Libor Zavoral, ČTK

Současné Činoherní divadlo v Ústí zanikne, herec napadl šéfa správní rady

Činoherní divadlo města Ústí nad Labem v současné podobě končí. Zastupitelé dnes schválili vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem. Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu navíc vypoví kvůli závažným chybám nájemní smlouvu.

Veřejnost na jednání zastupitelstva v Ústí nad Labem. Foto: Libor Zavoral, ČTK
Současné Činoherní divadlo v Ústí zanikne, herec napadl šéfa správní rady

Fungování současného divadla, které je obecně prospěšnou společností, provázela podle vedení města řada chyb v hospodaření. V materiálu pro zastupitele radnice se píše, že mimo jiné platilo 200 000 korun ročně za externí účetní služby, nevýhodně pronajímalo byty zaměstnancům.

Podle správní rady divadla platili bývalý ředitel Jaroslav Achab Haidler a herec Jiří Maryško nájemné jen 15 korun měsíčně, ředitel Vladimír Čepek pak 150 korun měsíčně. "V létě je tam 50 procent sleva, tedy 7,50 korun. Bezdomovci platí za noc v azylovém domě 30 korun," řekl předseda správní rady a radní Jan Eichler (nez.).

Nevýhodná smlouva

"Je to lež," reagoval Maryško na zastupitelstvu a Eichlera dokonce fyzicky napadl. Zasáhnout museli strážníci, herce zpacifikovali.

Kvůli smlouvě s hostujícím divadlem Demago město divadlu navíc vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení. "Bylo to v podstatě o tom, že 50 procent dostává divadlo a 50 procent divadlo Demago a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler. Ředitel divadla Vladimír Čepek existenci smlouvy ČTK potvrdil, odmítl ale, že by byla pro Činoherní divadlo nevýhodná.

Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm miliónů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci 12 miliónů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.

Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo ani žádost o grant na činohru vypsaný městem, což prakticky znamená po 42 letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodnili tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků