Hlavní obsah
Zuzana Piussi Foto: Němec Zdeněk, ČTK

Slovenské filmařce Piussi odmítla kina uvést politický dokument

Slovenská filmařka Zuzana Piussi má další problém. Poté, co dokumentaristku začala vyšetřovat policie a hrozí jí až dva roky vězení za film mapující poměry ve slovenské justici, odmítla bratislavská multikina promítat její nový snímek nazvaný Od Fica do Fica.

Zuzana Piussi Foto: Němec Zdeněk, ČTK
Slovenské filmařce Piussi odmítla kina uvést politický dokument

Podle deníku Sme se distribuční společnost Forum Film Slovakia (FFS), která provozuje největší bratislavská multikina, rozhodl na poslední chvíli couvnout od podpisu připravené smlouvy. Producent filmu Mário Homolka přijel tento týden podepsat předjednaný kontrakt, podle něhož měla společnost film distribuovat. "Místo podpisu smlouvy mi lokální manažerka Andrea Baisová oznámila, že do toho nejdou, neboť film je politický," řekl Sme producent.

Manažerka FFS však na dotaz slovenského listu odpověděla, že nešlo o politické důvody, ale například o to, že film ještě není zcela dokončen. Redaktoři Sme tento argument vyvracejí tím, že film v úterý shlédli celý. Do multikin měl původně jít v sobotu 17. listopadu.

Demonstrace podpoří režisérku

Producent se chce nyní pokusit jej sám nabídnout menším slovenským kinům. Film podle Piussi popisuje poslední dva roky na slovenské politické scéně. Vypráví o tom, jak levicový kabinet premiéra Roberta Fica vystřídala u moci pravice, během jejíž krátké vlády se provalila korupční aféra známá pod názvem Gorila, načež se do vedení země po drtivém vítězství ve volbách vrátil Fico.

Piussi se středem zájmu slovenských i světových médií stala již koncem října. Kvůli filmu Nemoc třetí moci, popisujícímu manipulace probíhající mezi soudci, zahájila policie její trestní stíhání. Podnět k němu dala soudkyně Helena Kožíková, kterou prý filmařka natočila bez jejího vědomí. Režisérka tvrdí, že soudkyně o natáčení věděla. Pokud se prokáže, že se Piussi dopustila činu kvalifikovaného jako porušení důvěrnosti ústního projevu osobní povahy, může ji soud poslat až na dva roky do vězení. Proti jejímu trestnímu stíhání už protestovali čeští i slovenští umělci. Na pátek se v Praze chystá demonstrace na podporu filmařky, která se bude konat před slovenskou ambasádou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků