Hlavní obsah

Seriál Mafie v Atlantic City je pro české televize nedostižným vzorem

Seriál Boardwalk Empire (u nás Impérium - mafie v Atlantic City) se začne od 10. ledna vysílat i v češtině na HBO. Ti, kteří už toto elegantní napínavé retro s hollywoodsky velkorysým rozpočtem znají z internetu, vám potvrdí, že jde o jednu z událostí roku.

Seriál Mafie v Atlantic City je pro české televize nedostižným vzorem

Televizním seriálem v Česku mnozí pohrdají a není divu po všech těch nevtipných laciných slátaninách z dílny veřejnoprávní i komerční. Někteří diváci ale tuší, že existují ještě jiné seriály. Sbírají v zahraničí ceny a většinou se schovávají v pozdních nočních hodinách na ČT2 (aby je náhodou někdo neviděl). Takto u nás proběhly hity jako Odpočívej v pokoji či V odborné péči a podobnou kvalitu by mělo nabídnout i Impérium - mafie v Atlantic City.

Pro přiblížení seriálu by možná stačila pouhá dvě slova - Scorsese a Buscemi. Když se na něčem podílí režisér Martin Scorsese (Taxikář, Zuřící býk, Mafiáni, Casino, Gangy New Yorku) a herec Steve Buscemi (Fargo, Big Lebowski či Pulp Fiction) je zjevné, že nepůjde o béčko.

Věčně aktuální postava: úlisný politik

Tentokrát se pustili do Ameriky dvacátých let, světa tajných palíren, pašeráků alkoholu a zkorumpovaných úředníků. Buscemi ztvárnil ústřední postavu lokálního politika a podvodníka z Atlantic City Enocha Thompsona, který s úsměvem vítá prohibici, zatímco milióny Američanů pláčou nad poslední lahví legální whisky.

Bezpáteřní prolhaný Thompson podlézá jednoduchým lidem a s medovým úsměvem  káže mravnost. Za jejich zády se ale už domlouvá s místní policií a zábavními podniky a začne ve velkém pašovat a prodávat alkohol.

Žije si životem filmové hvězdy, jenže  náhle přijde problém - Thompson podcení svého mladého chráněnce, který se vrátí z války a už není poslušným dítětem. Nechce mu svěřit větší roli ve svých obchodech a ambiciózního mladíka toužícího po penězích tím rozzlobí - vezme brokovnici a povraždí jeho pašeráky na opuštěné cestě. Thompson se s ním musí usmířit, nebo ho zabít...

Zápletka sice není originální, nicméně přesvědčiví herci, kulisy a stylová hudba z bouřlivých "twenties" dokážou diváka očarovat do té míry, že nějaké mouchy nebude hledat. Drsní muži v černých kloboucích tu nejen střílejí, ale také řeší morální dilemata, jež by se do povrchnější gangsterky nevešla, a krasavice umí nejen hladit, ale také vystrčit drápky. A protože nechybí ani humor, vypadá Mafie v Atlantic City slibně.

Celkové hodnocení prvních dvou dílů: 75 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků