Hlavní obsah
Ruka noci podaná Foto: Dokořán

Ruka noci podaná: Kniha o přípravě na nenadálé situace

O knize s obrazným názvem Ruka noci podaná (Dokořán, 408 stran) vydané v rámci Knihománie lze říci, že pomáhá tomu, abychom nebyli překvapeni, ale připraveni na nenadálé krizové situace, ať už to může být blackout, ekonomická krize, nebo povodeň či velký požár.

Ruka noci podaná Foto: Dokořán
Ruka noci podaná: Kniha o přípravě na nenadálé situace

Kolektiv pěti autorů pod vedením geologa a filozofa Václava Cílka píše o tom, co máme v takové chvíli dělat, co máme mít při sobě. Přinášejí podrobný soupis potřebných potravin a nástrojů, na které bychom neměli zapomenout.

V knize citují amerického sociologa Ronalda F. Ingleharta, který napsal, že žádná generace, která se narodila do éry blahobytu, tedy zejména generace dnešní, nemá zaručeno, že se dožije konce ve stejném blahobytu, či dokonce ve společnosti ještě blahobytnější.

Autoři nechtějí vyvolat paniku nebo stres. Nicméně pokládají naléhavé otázky: Dokázali bychom se uživit tím, co si sami vypěstujeme? Kolik lidí by dokázalo pěšky projít městem tam a sem, aniž by museli použít automobil nebo mapu v mobilu? Nakolik jsme samostatní?

Smyslem knihy je upozornit na to, že naše současná společnost žije v luxusu, a čím větší bude, tím bezbrannější pak společnost bude, pokud by jednou pominul. Proto se musí připravovat nejen jednotlivec, ale celá rodina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků