Hlavní obsah
Obraz Marka Rothka Foto: Profimedia.cz

Rothkova Oranžová, žlutá, červená za 1,7 miliardy je nejdražším poválečným dílem

Olej amerického malíře Marka Rothka Orange, Red, Yellow (Oranžová, červená, žlutá) se v New Yorku v aukční síni Christie's v úterý prodal za 87 milionů dolarů (1,69 miliardy korun). Je to nejvyšší částka za umělecké dílo vytvořené po druhé světové válce a prodané v aukci. Padaly i rekordy za díla Gerharda Richtera, Jacksona Pollocka, Yvese Kleina a Alexandera Caldera.

Obraz Marka Rothka Foto: Profimedia.cz
Rothkova Oranžová, žlutá, červená za 1,7 miliardy je nejdražším poválečným dílem

Obraz Marka Rothka se vydražil za 86,88 miliónu dolarů a překonal tak nejen rekord za dílo tohoto umělce, ale i za poválečné dílo. Ten dosud držel Triptych, 1976 britského malíře Francise Bacona, který byl v roce 2008 vydražen za 86,3 miliónu dolarů.

Při dražbě 59 položek dosáhla celková částka 388,5 miliónu dolarů (7,54 miliardy korun), zatímco odhadní ceny dosahovaly celkem 236 miliónů až 330 miliónů dolarů. Neprodala se jen tři díla, což je u takové aukce mimořádně málo.

Statistiky z dražby tak potvrzují, že trh s uměním, přinejmenším se špičkovými díly, nepodléhá ekonomické krizi. "Bylo to fenomenální. Bylo to něco bezprecedentního," řekl Koji Inoun, specialista Christie's, který vedl aukci.

"Prosazovali se zkušení i noví sběratelé," řekl Brett Gorvy, který v Christie's vede oddělení poválečného a moderního umění.

Pět děl se prodalo za víc než 20 miliónů dolarů a u 11 umělců padly rekordy za jejich díla. Jedno ze základních abstraktních obrazů Američana Jacksona Pollocka Number 28, 1951 se vydražil za 23 miliónů dolarů, tedy za dvakrát tolik, než stálo jeho dosud nejdražší dílo.

Obraz FC1 (Fire Color 1) Francouze Yvese Kleina našel kupce za 36,5 miliónu dolarů. Rekord padl i za dílo dalšího Američana Alexandra Caldera známého svými mobilními sochami, mobily. Jeho mobil Lily of Force se prodal za 18,6 miliónu dolarů. Obraz Němce Gerharda Richtera Abstraktes Bild byl vydražen za 16 miliónů dolarů a nepojmenovaný obraz Nizozemce Willem de Kooninga za 14,1 miliónu dolarů.

Série aukcí v New Yorku zakončí dnes dražba poválečného a současného umění v Sotheby's. Tato aukční síň prodala minulý týden obraz Edvarda Muncha Výkřik za 120 miliónů dolarů, což je největší částka zaplacená v aukci za obraz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků