Hlavní obsah

Román Ubožáci věrně opisuje události revolučního Pekingského jara

V románu Ubožáci autorka čínského původu Yiyun Li vystihuje skutečné události z roku 1979, kdy se obyvatelé čínského provinčního města Kalná Řeka pokusili poklidnými protesty demonstrovat proti popravě mladé ženy.

Román Ubožáci věrně opisuje události revolučního Pekingského jara

Děj románu, jenž byl napsán na motivy skutečných událostí, se odehrává v období takzvaného Pekingského jara, jež znamenalo podobně jako v Československu roku 1968 krátké vzplanutí nadějí na politické uvolnění tuhého komunistického režimu.

Dělníci z fabrik, děti ze škol i úředníci a vládní činitelé se shromáždí na veřejném prostranství, které je slavnostně vyzdobeno. Děcka pojídají svačiny připravené rodiči, většina z přítomných má prorežimní transparenty, všichni skandují provládní hesla, nebo namířená proti kontrarevolucionářce, již brzy setnou.

Poprava spouští vlnu poklidných demonstrací, jež pochopitelně nenajdou pozitivní odezvu u vládnoucí garnitury. Dojde k potlačení, masovému zatýkání. Vše se dotkne obyčejných, bídou i negramotností sužovaných obyvatel provinčního městečka.

Autorka Ubožáků dnes již žije ve Spojených státech a tím, že žila ve dvou odlišných světech a kulturách, z nichž bohatě ve své práci čerpá, dokáže západnímu čtenáři přiblížit odlišný způsob života, tradic i myšlení v Číně.

Celkové hodnocení: 90 %

 

Yiyun Li: Ubožáci

Vydal Knižní klub (2010)

350 stran

Cena: 289Kč

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků