Hlavní obsah

Retro Víkend: Tina Turner a brácha Michaela Jacksona

V sobotním Retro Víkendu se nám sešli s kulatými výročími Ike a Tina Turnerovi a bratr Michaela Jacksona Jackie, který oslavil 4. května šedesáté narozeniny.

Retro Víkend: Tina Turner a brácha Michaela Jacksona

 

Před 40 lety

Šestého května 1971 obdrželi Ike a Tina Turnerovi Zlatou desku za Proud Mary. Tuto legendární skladbu si půjčili od Johna Fogertyho ze skupiny Creedence Clearwater Revival a získali s ní i Grammy v kategorii nejlepší R&B vokální výkon skupiny.

Obě verze jsou natolik dobré, že nelze žádnou vyhlásit za vítěze, nicméně z hlediska popularity, alespoň v Evropě, je v povědomí více ta od Tiny Turner, protože se stala zásadní součástí jejího koncertního repertoáru a Tina jí zpívá dodnes. John Fogerty do ČR nejezdí, a tak není divu, že spousta lidí vůbec neví, že Proud Mary pochází původně od něj.

Ike a Tina se dali dohromady v padesátých letech, kdy už měl Turner kapelu The Kings of Rhythm a mnohem větší zkušenosti než zpěvačka, která je dnes mnohem slavnější. Tehdy se jmenovala Anna Mae Bullocková a vzali ji do kapely, když si jednou na zkoušce zkusmo stoupla za mikrofon a ukázalo se, že je zdaleka nejlepší zpěvačkou v okolí.

Do roku 1976 spolu vytvořili spoustu nadčasových hitů jako River Deep, Mountain High, Nutbush City Limits, Proud Mary. Turner však svou partnerku tyranizoval a měl problémy drogami. Jejich střety a rozvod zachycuje také hudební film Tina Turner: What´s Love Go To Do With It.

Před 60 lety

Čtvrtého května 1951 se narodil Sigmund Esco "Jackie" Jackson, bratr Michaela Jacksona a člen skupiny Jackson 5.

Jackie byl tenor a stával při koncertech vedle Michaela. Jeho hlas je dobře slyšet třeba na konci hitu I Want You Back, kde zpívá "Forget what happened then" a "Spare me of this cost".

Během úspěšných let Jackson 5 u Motownu se pokusil o sólo kariéru a vydal desku nazvanou Jackie Jackson s typickými soulovými baladami tehdejší éry. Skončilo to ale dost špatně, deska se komerčně vůbec nechytla (údajně i kvůli špatné propagaci od Motownu) a Jackieho kariéra šla pěkně dolů. Když Michael opustil Jackson 5, byl to pro něj v podstatě konec velkého snu, jako sólo umělec propadl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků