Hlavní obsah
Jiří Fajt Foto: Petr Hornik, Právo

Ředitelem Národní galerie bude Fajt

Ředitelem Národní galerie v Praze bude od 1. ledna příštího roku historik umění Jiří Fajt. Ministr kultury Jiří Balvín to řekl po jejich dnešní schůzce. Balvín tak potvrdil rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Hanákové (TOP 09 a STAN), které původně zpochybňoval.

Jiří Fajt Foto: Petr Hornik, Právo
Ředitelem Národní galerie bude Fajt

Hanáková Fajta jmenovala již k 1. září, v úterý se Balvín s Fajtem dohodli, že pracovat začne sice skutečně od září, ale do funkce nastoupí až na začátku příštího roku.

"Dohodli jsme se, že datum jmenování ředitelem Národní galerie se nemění, ale mění se datum nástupu do funkce. Ale od 1. září začnu pracovat. Zatím nemám ponětí o organizačních záležitostech, jaké závazky ta instituce má, jaký má dramaturgický plán. Od 1. září se proto začnu scházet s relevantními lidmi, navíc potřebuju prostor k modifikaci své koncepce," řekl novinářům Fajt.

Oficiálně až v lednu

Podle Balvína to s nástupem Fajta do Národní galerie není jednoduché. "Má svoje závazky v zahraničí, na druhou stranu je potřeba udělat řadu kroků, sestavit garanční radu a udělat audit. Takže pracovat začne od 1. září, ale nástup do výkonu funkce bude posunut na 1. leden příštího roku," uvedl Balvín s tím, doufá, že v té době bude uklidněná politická situace a schválen rozpočet, kde bude pamatováno i na Národní galerii.

Počátkem července ministryně v demisi Hanáková Fajta jmenovala s tím, že by se měl ředitelem stát 1. září. Balvín označil tento krok ministryně těsně před jejím odchodem z úřadu za nevhodný. Také někteří odborníci s ohledem na politickou situaci rozhodnutí kritizovali, nezpochybňovali však Fajtovy kvality. Fajt již dříve uvedl, že vnímá své jmenování jako odborné a nepolitické.

Ministr po první schůzce s Fajtem prohlásil, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele NG v Praze, tedy 1. září. Fajt uvedl, že do dalšího případného výběrového řízení by se již nepřihlásil.

Třiapadesátiletý Fajt v NG pracoval v letech 1993 až 2000; od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Z NG odešel krátce po nástupu Knížáka, "aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem". Od té doby působí renomovaný historik umění zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků