Hlavní obsah
Foto: Nejhodnější medvídci

Ředitel Národního divadla Brno byl odvolán

Situace kolem brněnského Národního divadla se dále zkomplikovala. V březnu zvoleného pětapadesátiletého ředitele Jána Zavarského brněnští radní na svém zasedání ve středu jednomyslně odvolali, a to ještě dříve než stačil nastoupit do funkce. Té se měl ujmout 1.června.

Foto: Nejhodnější medvídci
Ředitel Národního divadla Brno byl odvolán

Primátor města Petr Duchoň důvody odvolání blíže nespecifikoval, označil je za delikátní. Tisková zpráva magistrátu pouze uvádí, že "kroky...Jána Zavarského došlo k vážnému poškozování organizace v rovině umělecké, organizační a ve vztahu k veřejnosti."

Na místo ředitele musí město musí vypsat nové výběrové řízení. Divadlo tak bude nadále vést dosavadní pověřený ředitel Zdeněk Prokeš.

Je možné, že odvolání Zavarského souvisí s causou šéfa Brněnské opery Martina Otavy, kterého na přání radních odvolal v půlce května prozatímní ředitel Národního divadla Zdeněk Prokeš. Důvěru magistrátu Otava, který nastoupil do funkce 1. března, ztratil jen kvůli tomu, že se přihlásil v půlce dubna do konkursu na místo ředitele plzeňského divadla, ve kterém ovšem neuspěl. Zavarský s odvoláním nesouhlasil. Ještě před tím, než k němu došlo, se vyjádřil, že v čele operního souboru počítá s Otavou.

Pětapadesátiletý Zavarský vystudoval Divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Vytvořil na 300 scénografických návrhů pro bratislavské loutkové divadlo a pro scény v Nitře a Trnavě. V Brně od roku 1994 vyučuje scénografii studenty Janáčkovy akademie múzických umění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků