Hlavní obsah
Malíř Adolf Born má smysl pro barvu i originální tvary. Foto: katalog výstavy

RECENZE: Vykladač barevných pohádkových snů

Výtvarníka Adolfa Borna nezdobí jen monarchistický knír à la jeho císařská výsost František Josef I., ale také košatý renesanční talent. Kdo by neznal jeho Macha a Šebestovou, ilustrace v knize o Robinsonovi nebo poštovní známky, fantaskní zvířata a krásné dámy v negližé.

Malíř Adolf Born má smysl pro barvu i originální tvary. Foto: katalog výstavy
RECENZE: Vykladač barevných pohádkových snů

Malíř, grafik, ilustrátor a karikaturista vystavuje v Chodovské tvrzi v Praze, přičemž každý sál galerie je věnován určitému tématu, kterému se věnoval.

Pro začátek zvolili organizátoři téma pohádek a nadpřirozených bytostí. Právě u těchto bizarních figurek může Born naplno ukázat, co umí a co je schopen svou pastelovou imaginací vytvořit. Draci, čerti a démoni rozličných tvarů, barev i grimas doslova ožívají a vstupují do našeho trojrozměrného prostoru. Jako by kocour v botách stál najednou vedle nás a ovíval všechny svým širákem.

V sekci Kresby z cest můžeme s Adolfem Bornem nejen procestovat rozličné kraje, ale také vidět jejich nevšední zajímavosti. Možná bychom si jich ani za normálních okolností nevšimli, ale díky malíři nás mnohokrát doslova praští do očí.

Z Bornova díla

Foto: katalog výstavy

Mohou za to jeho smysl pro humor, jemná nadsázka i sklon k poněkud bizarní karikatuře. Kdopak by si za běžných okolností všiml psa se světácky zapáleným cigárem, který se motá mezi nohama dvounožců na ulicích Istanbulu? A co teprve kočky kráčející od Hotelu Dionýsos v řeckých kulisách? Natož statného losa v norském jezeře, nyvě hledícího na proroka ve člunu?

Malíř dokáže i obyčejného člověka, kterého výtvarné umění příliš nezajímá, vtáhnout do děje a zapojit do hry. Tolik interesantních podnětů na jedné ploše díla nemůže nikoho nechat chladným.

Born umí vměstnat na jeden obraz mnoho privátních dějů a osobních minipříběhů a mnoho romantických postav v pohádkových městech. Až z toho oči přecházejí. Na druhou stranu je schopen veškeré dění zobrazit s nezaměnitelnou profesionální zručností.

Výtvarný rukopis je natolik originální a daný, že jeho práce poznáte na první pohled. I tento aspekt z nich dělá vysoce ceněná umělecká díla.

Do návštěvní knihy kdosi napsal tři slova – směšné, zábavné, hezké. Ano, tohle všechno v obrázcích Adolfa Borna lze vidět. Ale kromě toho také snovou barevnost, kterou známe z děl malířů naivistů.

Možná ráj existuje jen na Bornových obrazech. A peklo? Toho se netřeba bát, vždyť jeho čerti jsou jen takoví hodní strýčkové s rohy.

Jestli se mohou naše romantické sny zhmotnit, musí mít určitě podobu Bornova imaginárního univerza. Zkusme tedy do něj na chvíli vstoupit a vnímat svět dětskýma očima.

Adolf Born: Ze současnosti do pohádek
Chodovská tvrz, Praha, do 31. května

Celkové hodnocení: 90 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků