Hlavní obsah
 

RECENZE: Sněží! je typ filmu, který si tvůrci točí hlavně pro sebe

Debutující režisérka Kristina Nedvědová, která se podílela mimo jiné na scénáři k historickému filmu Zlatý podraz, vstupuje do kin s pokusem o rozbor současných rodinných vztahů pod názvem Sněží!.

 
RECENZE: Sněží! je typ filmu, který si tvůrci točí hlavně pro sebe

Tři postavy, Tereza (Petra Nesvačilová), přítel František (Petr Vršek) a sestra Petra (Hana Vagnerová) přijíždějí do vesnického domku babičky (Monika Pošívalová) a matky (Vanda Hybnerová).

Trochu zanedbaným domem se plouží zvláštní popletená stařenka, která se ztrácí ve vzpomínkách, sní o Gagarinovi, vzdaluje se reálnému světu. Podle všeho trpí nějakou ranou formou stařecké demence. Matce je to zjevně jedno, sestře víceméně taky, pouze Tereza se snaží v rodině něco řešit. František se s ní rozchází a odjíždí.

Hrdinky filmu Sněží!

Foto: Frame Films

Všechny postavy ve Sněží! působí depresivně, pozorujeme přehlídku mátoh, které buď mlčí, nebo říkají jen banality. Zmatené, mučivě pomalé dialogy mají symbolizovat neschopnost komunikace v rodině a hlavně odvážně pokoušejí divákovu trpělivost.

Po expozici, která ještě může budit očekávání, se ukazuje, že děj nemíří absolutně nikam. Nic se nestane, žádná z postav se nikam neposune, nic nevrcholí. Sněží! je uváděno do kin jako jemný poetický film, dalo by se ale taky označit za ospalý záznam banalit na hranici amatérského studentského projektu. Postavy nebudí hlubší emoce, spíše jen nudí.

Jako experiment to asi pro tvůrce mělo nějaký přínos, na celovečerní film je to ale strašně málo.

Celkové hodnocení: 50 % 

Může se Vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků