Hlavní obsah
Milan Němec (tatínek), Natálie Grossová (Lili), Jana Musilová (maminka), nad nimi Jana Gazdíková (babička) Foto: PRÁVO: Jiří P. Kříž

RECENZE: Sen, který máš, si hýčkej. S Lili v Brně

Přibývá u nás divadel, která na příští milovníky Thálie zapomínají. K takovým ale rozhodně nepatří Městské divadlo Brno. Pravda, má situaci usnadněnou, protože takřka nevyčerpatelnou studnicí je rodinný muzikál.

Milan Němec (tatínek), Natálie Grossová (Lili), Jana Musilová (maminka), nad nimi Jana Gazdíková (babička) Foto: PRÁVO: Jiří P. Kříž
RECENZE: Sen, který máš, si hýčkej. S Lili v Brně

V repertoáru jeho Hudební scény se objevují pravidelně Kráska a zvíře, Zahrada divů, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Sněhurka. Mary Poppins, Duch a nejnověji Let snů Lili.

Je to muzikál nizozemské provenience. Martin Lingnau, Jurrian van Dongen a Koen van Dijk ho stvořili pro zábavní park Efteling v roce 2011 a sklidil kolosální úspěch. K nám ho nyní uvádí Petr Gazdík.

Let snů Lili sděluje křehká a milá poselství. Třináctiletá titulní hrdinka se sluchátky s hity na uších žije v rodině přepracovaných a frustrovaných rodičů a s babičkou, která jí donekonečna vypráví o elfech a trollech, v jejichž říši už Lili nevěří. Toho ovšem využívá samozvaný trollí král Fůrius usilující o zničení říše Oberona a Titánie. Stačí nevíra ve svět fantazie.

Na rodinné muzikály by se i kritici měli vypravovat s lakmusovými papírky - dětmi. Ten můj je čtyřletý. Ovšemže rodu ženského.

Kde bych konstatoval vektor ke kýči, zejména nad scénou Davida Bensona, a kde bych naopak vyzvedl výtvarnou fantazii kostymérky Veroniky Hindle, rozené Babrajové, ona se vyjádřila metaforou: „Moc květinek, ale elfové jsou motýlci.“

Královna elfů Titánia Jana Musilová s malým elfíkem Rozárkou Uličníkovou.

Foto: PRÁVO: Jiří P. Kříž

Za kousky hloupého trolla Nemotoruse nezbývá než pochválit výkon Jakuba Uličníka. Hvězdou večera je ovšem Natálie Grossová v titulní roli, velký pěvecký i herecký talent. Jana Gazdíková jako babička je majitelkou hlasu barvy nakřáplého květináče a zpívat by neměla ani doma.

Nejlepší pěvecký a herecký výkon večera naopak podal Lukáš Vlček v roli Fůriuse, jenom o krůček za ním zůstali Jana Musilová a Milan Němec v rolích maminky, tatínka, Titánie a Oberona.

Nemotorus, troll toužící být elfem (Jakub Uličník) se strážemi ze sboru trollů v kostýmech Veroniky Hindle (Babrajové).

Foto: PRÁVO: Jiří P. Kříž

Na ten muzikál zajděte. Možná bude babičku zpívat Dana Herzowa a třeba je Jan Apolenář ještě lepším Fůriusem než Vlček a Igor Ondříček přísnějším Oberonem než Němec.

Martin Lingau, Jurrian van Dongen, Koen van Dijk: Let snů Lili
Režie, překlad a úprava: Petr Gazdík. Premiéra 24. 1., psáno z 2. premiéry 25. 1. na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Celkové hodnocení: 65 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků