Hlavní obsah
Lars Kepler, tedy Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Foto: Jan Handrejch, Právo

RECENZE: Lars Kepler změnil styl, směřuje do neznáma

Lars Kepler (což je literární pseudonym švédské manželské autorské dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová) má u nás silnou čtenářskou základnu a patří k nejprodávanějším severským autorům krimi žánru. Novým románem Playground však může u svého tradičního publika narazit. Změnil totiž styl i směr a především opustil vody detektivního psaní a střemhlav se pustil do rozplétání starověké mytologie.

Lars Kepler, tedy Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Foto: Jan Handrejch, Právo
RECENZE: Lars Kepler změnil styl, směřuje do neznáma

Čtenáři detektivních románů Larse Keplera jsou zvyklí na dějově dobře propracovanou esenci severské detektivky s lehkým tematicky společenským přesahem. Playground jim však nabízí něco zcela jiného. Pod štítkem mystický thriller přináší téma přestupního místa mezi životem a smrtí. Neotřele pracuje s motivy starověké Číny a čínské mytologie, zejména s výkladem přesunu do světa mrtvých, s představou o posmrtné říši.

Obal knižní novinky Playground.

Foto: nakladatelství Host, Právo

Její vykreslení je nejzajímavějším okamžikem románu. Kepler vystavil komplexní svět, obraz mytického místa, přístavního města, které je kombinací současného zhýralého světa plného zbabělého násilí, organizovaného zločinu a původní čínské kultury s její společenskou hierarchií, architekturou a byrokracií.

Ústřední hrdinka Jasmin PascanAnderson je velitelkou bojové jednotky v Kosovu, kde následkem postřelení utrpí zástavu srdce. V mysli se po tu dobu odebírá do přístavního města, které je mezistupněm mezi světem živých a mrtvých. Jelikož si zážitek nenechá pro sebe, skončí v psychiatrickém léčení až do okamžiku, kdy zástavou po autonehodě utrpí podruhé.

V tematické rovině tak text osciluje mezi akčním thrillerem a filozofickým dílem ohledávajícím přestupní místo ke smrti a možnosti, jak získat vládu nad smrtí, jak obelstít osud a vrátit se mezi živé. Atmosféra kolísá na hranici snu a reality, halucinací a mentálních výletů.

V Playgroundu se Kepler možná bude potýkat se zklamaným očekáváním pravidelných čtenářů, nicméně jde o román originální svým tématem, velmi interesantní v poloze použitých mytických námětů a průměrný v použití postav a jejich chování.

Autorská dvojice se zároveň vydala konspirační cestou obdobnou tvorbě Dana Browna, ač ten čerpá z křesťanské mytologie, Kepler sahá k exotičtějšímu materiálu, až ke staré Číně.

Lars Kepler: Playground
Host, překlad Karolína Kloučková, 439 stran, 349 Kč

Celkové hodnocení: 75 %

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků