Hlavní obsah
Skupina Chinaski. Zleva Jan Steinsdörfer, Lukáš Pavlík, Michal Malátný, František Táborský a Tomi Okres. Foto: Tomáš Beran

RECENZE: Chinaski mají v nové sestavě jiný zvuk a vyrovnané album

Na začátku roku 2018 se změnila sestava skupiny Chinaski. Zpěvák a kytarista Michal Malátný a kytarista František Táborský se rozhodli odloučit od čtveřice spoluhráčů a přizvali tři nové. Cílem bylo vrátit kapele větší chuť do práce a pospolitost. Její jedenácté album nazvané 11, které právě vyšlo, napovídá, že se to podařilo. I když je jiné.

Skupina Chinaski. Zleva Jan Steinsdörfer, Lukáš Pavlík, Michal Malátný, František Táborský a Tomi Okres. Foto: Tomáš Beran
RECENZE: Chinaski mají v nové sestavě jiný zvuk a vyrovnané album

S koncem předešlé sestavy odešla dechová sekce, jež hrála ve zvuku Chinaski důležitou roli. Bylo třeba vyrovnat se s tím nejenom v koncertních aranžích starších skladeb, ale především při tvorbě nových. Stalo se, velmi lehce a nenásilně. Výsledkem je trochu jiný zvuk, než jaký Chinaski měli na posledních albech, také však sebejistý a znělý.

Zároveň se k autorskému duu Malátný – Táborský připojili další tří členové Tomi Okres (baskytara), Jan Steinsdörfer (klávesy) a Lukáš Pavlík (bicí). Zcela správně svůj rukopis nepodřizovali tomu, jaký kapelu charakterizoval, a tak pokud bylo v minulosti snadné písničky Chinaski poznat, u některých nových je třeba počkat do chvíle, až začne Malátný zpívat. Jeho hlas je dostatečnou spojkou s tradicí formace.

Hned úvodní Schody v sobě mají noblesu, vážnost a důstojnost. Tyto vlastnosti jsou vpleteny v textu, který v původní slovenské verzi napsal Vlado Krausz, v souznění elektrických a akustických nástrojů i ve sborových partech. Napsala mi paní a Já a můj kůň mají zase nádech country, což je styl, se kterým se Chinaski ve finálních verzích písní obvykle neprezentovali. Na novém albu jim ale sluší, uvolňuje jeho náladu a žánrově ho rozpíná.

Obal alba 11.

Foto: BrainZone

Dokonalá chvíle je nejzajímavější skladba na desce. Původně byla napsána pro divadelní hru, ve které účinkuje Malátný s Jitkou Čvančarovou. Ti ji na album nazpívali jako duet a dostala atmosféru, která z desky až vyčnívá. Je potřebným momentem překvapení a zastihuje muzikanty v dalším emotivním světě. Osud je duet s kapelou IMT Smile, ostatní skladby na poměrně krátkém albu se už od obvyklého zvuku kapely příliš nevzdalují.

Pakliže v minulosti nesly desky Chinaski písně, které měly atributy českých rádiových hitů, na novince takové nejsou. Možná se časem vyloupnou, některé třeba obstojí v budoucím koncertním programu kapely, okatě je ale nenabízí.

Nepřítomnost tutovek přitom jednu výhodu má: kolekce je vyrovnaná. A jejími vlastnostmi jsou svěžest, profesní kvalita a chuť hrát.

Chinaski: 11
BrainZone, 32:31

Hodnocení: 75 %


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků