Hlavní obsah
Bratři žijí na malém ostrůvku v Dánsku. Foto: Film Europe

RECENZE: Brutální dánská komedie si utahuje z hororů

Dánský režisér Anders Thomas Jensen má cit pro černý humor. Zdá se, že s věkem se nevyčerpává, ale naopak ještě zlepšuje. Brutální komedie O kuřatech a lidech už 13. ledna zahájí festival severských filmů Scandi.

Bratři žijí na malém ostrůvku v Dánsku. Foto: Film Europe
RECENZE: Brutální dánská komedie si utahuje z hororů

Když se bratři Gabriel a Elias dozví, že jsou adoptovaní, vyrazí na zapadlý ostrov hledat otce, což má být vědec Evelio Thanatos. Zjistí, že žije v obrovském domě na samotě, který desítky let nikdo neudržuje.

Kolem se potloukají podivné typy, asociální balíci nejhrubšího zrna, kteří na potkání každého mlátí hrncem, pánví nebo obrovskou kládou. Parta buranů trpí nejen nízkou inteligencí, ale i různými poruchami. Podle všeho nikdy nechodila do školy a úzkostlivě si chrání své území. Zkrátka partička jako z hororu. Gabriel, jediný vzdělaný a vcelku normální člen „rodiny“, začíná mít nejasné tušení ohledně otce. V polorozpadlém domě se zřejmě skrývá strašlivé tajemství.

Parta asociálních podivínů vyráží do světa.

Foto: Film Europe

Anders Thomas Jensen už sklízel úspěchy s filmy jako Blikající světla a Adamova jablka. V nové komedii se ovšem více odvázal. Nesnaží se vyprávět vážně. Jeho suché hlášky, plné černého humoru, se v zásadě týkají smrti a sexu a neznají slitování.

Film trochu připomíná kombinaci von Triera a Ostrova doktora Mureaua. Vzácně se tu sešli dobří herci, špičkové dialogy a děj, který běží v dokonalém tempu. Ani nevadí, že je částečně předvídatelný.

Celkové hodnocení: 85 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků