Hlavní obsah
Ayaan Hirsi Alí Foto: Michael Kooren, Reuters

Rebelka, poutavý příběh Ayaan Hirsí Alí

„Žena sama je jako kus ovčího loje na slunci. Všechno se k němu seběhne a nakrmí se z něj. Než se nadějete, lezou po něm všude mravenci a hmyz, dokud tam nezůstane nic než mastný flek,“ naznačuje babička malé Ayaan postavení muslimské ženy. Malá Ayaan se však rozhodne této tradici vzepřít a ukázat světu, že i žena si zaslouží lepší osud.

Ayaan Hirsi Alí Foto: Michael Kooren, Reuters
Rebelka, poutavý příběh Ayaan Hirsí Alí

O své cestě za „osvícením“ napsala Ayaan Hirsí Alí, nominovaná na Nobelovu cenu, přesvědčivou a napínavou knihu Rebelka s podtitulem Odvrácená strana islámu.
Autorka otevírá čtenáři snad všechny své třinácté komnaty, nestaví na odiv jen svou pravdu – polemizuje sama se sebou, kriticky hodnotí svět, v němž se narodila, stejně jako jeho dogmatická pravidla. Připouští své chyby, možná provinění se rodině. Na druhou stranu zdůrazňuje, že každý má „právo na štěstí“.

Narodila se 1969 v Somálsku, střídavě žila v Saúdské Arábii, Etiopii a Keni. Jako dívenka musela podstoupit rituální obřízku, jako dospívající čelila tvrdé výchově. Před domluveným sňatkem s cízím mužem a za svobodou utekla do Nizozemí. Střet se západní společností otevřel mladé, vzdorné dívce definitivně oči. A poprvé v životě se mohla upřeně zadívat i do těch mužských.

Alí je obdivuhodná žena. Nespokojila se s omezeným životem uprchlíka, vystudovala vysokou školu a stala se v Holandsku poslankyní. „Zaprvé chci, aby se Holandsko probudilo a přestalo tolerovat uvnitř země utlačování muslimských žen. …Za druhé chci rozpoutat debatu mezi muslimy o reformě islámu… . Za třetí chci, aby si muslimské ženy začaly uvědomovat, jak špatné a jak nepřijatelné jejich utrpení je,“ uvažuje držitelka řady ocenění.

Tvrdě poukazovala na potupné zacházení s muslimskými ženami - na nasilí, znásilňování, incest a vraždy ze cti. Až spolupráce s filmařem Theo van Goghem se jí stala osudnou. Za film Podřízení, 1. část byl v roce 2004 režisér zavražděn. Alí opustila politiku a od té doby žije pod policejní ochranou. Nesmírně dobře napsaná kniha je nejen „kronikou“ jednoho života. Je svědectvím o celé společnosti i zamyšlením nad tím, proč si křesťané s muslimy nikdy „nepodají ruku“.

Ayaan Hirsí Alí: Rebelka. Ikar, Praha 2008, 400 str.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků