Hlavní obsah
Ke sbírce mnoha ocenění přidala nedávno jubilantka Zdena Herfortová i Cenu Františka Filipovského za vynikající dabing. Foto: MDB Tino Kratochvil

První dáma brněnských divadel dnes slaví jubileum v plném nasazení

Na činoherní i muzikálové scéně je jako doma. Mnohokrát si ji našly i kamery, mistrně zvládá dabing, což dokazuje i nedávné prestižní ocenění v této oblasti, v září obdržela Cenu Františka Filipovského. Brněnská herecká legenda Zdena Herfortová slaví ve čtvrtek těžko uvěřitelných 75 let. Elán by jí totiž mohli závidět mnohem mladší.

Ke sbírce mnoha ocenění přidala nedávno jubilantka Zdena Herfortová i Cenu Františka Filipovského za vynikající dabing. Foto: MDB Tino Kratochvil
První dáma brněnských divadel dnes slaví jubileum v plném nasazení

Herečka je nerozlučně spjata se dvěma významnými brněnskými divadly. Jako mladičká po studiích JAMU v roce 1968 začínala v Mahenově činohře Státního divadla Brno, od 1. února 1992 je její jméno spojeno s Městským divadlem Brno. Už od svých třinácti měla o své budoucí profesi zcela jasnou představu. Herečkou chtěla být vždycky. Na prknech Mahenovy činohry se tehdy setkala se svými hereckými vzory – Ladislavem Lakomým, Jaroslavem Duškem a dalšími. Její profesní začátky jsou spjaty s rolemi jako Kasandra v Sarterově adaptaci Eurípidových Trójanek, Marina v Borisi Godunovovi, Cordelie v Králi Learovi, kde zaujala soudobou kritiku více než kterákoliv jiná postava.

Do Městského divadla Brno přešla v roce 1992 spolu s kolegy Zdeňkem Junákem, Zdeňkem Černínem a Jiřím Dvořákem. Její nástup k někdejším Mrštíkům v Lidické ulici byl vynikající. Režisér Petr Veselý ji obsadil do role Marty v inscenaci Albeeho hry Kdo se bojí Virginie Woolfové?. Hereckými partnery jí byli v této již legendárním představení Karel Janský, Jiří Dvořák a Monika Kobrová.

Zdena Herfortová excelovala i v představení Ryba potmě. Na snímku spolu s Erikou Kubálkovou a Zdeňkem Junákem.

Foto: MDB Tino Kratochvil

Největším triumfem však byla Alžběta Anglická v režii Zdeňka Černína. Za svůj výkon v titulní roli získala po právu Cenu Thálie 1995. Zdena Herfortová je jednou z mála hereček, které se mohou pyšnit ještě dalšími nominacemi na tuto prestižní cenu – v roce 1998 to bylo za roli statkářky Gurmyžské v Ostrovského dramatu Les a v roce 2014 za roli černošské podvodnice Ody Mae Brownové v muzikálu Duch. Do širší nominace se dostala i v roce 2019 za roli Peggy Whiteové v muzikálu Poslední loď, ve kterém exceluje dosud.

Diváci se na ni mohou nově těšit i v připravované premiéře hořké komedie Bella figura, která bude poprvé uvedena v Městském divadle Brno 24. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků