Hlavní obsah
Paweł Małaszyński jako hlavní hrdina seriálu Jan Edigey – Korycki. Foto: TVN

Prima láká diváky na další historický detektivní seriál

Do populární vlny televizního zločinu se Prima aktuálně pokouší vplout s žánrem historické detektivky, a to už podruhé a nikoli z vlastní dílny: po slovenském třináctidílném seriálu 1890 nasadila jako novinku desetidílný titul největší polské komerční televize TVN Belle Epoque, který uvádí pod titulem Vraždy na přelomu století.

Paweł Małaszyński jako hlavní hrdina seriálu Jan Edigey – Korycki. Foto: TVN
Prima láká diváky na další historický detektivní seriál

Polský seriál, který měl doma premiéru před rokem, se odehrává v téměř stejné době jako poněkud bizarně vyznívající slovenský kus, a to roku 1908. Nicméně nikoli v zapadlém kraji plném lidových pověr, kam doveze nové vyšetřovací metody nastrojený detektiv z velkoměsta, ale v celkem moderním Krakově, kde forenzní lékařka odvážně jezdí na kole v kalhotách a hlavní hrdina nadchne místního soudce i policii především svojí schopností dedukce.

Divák z jeho údajného vynikajícího úsudku však asi příliš mít nebude: úvodní případ je vystavěný velmi jednoduše, sice s drobnou zápletkou v závěru, ale cesta k odhalení vraha je z většiny času rychlá a přímá a hrdinovi osud či náhoda nestrčí do cesty prakticky žádné překážky.

Pokud to takhle půjde i v dalších epizodách, stane se největší atrakcí pro publikum leda tak výprava. Historické filmy a seriály bývají právě kvůli ní oblíbené a kvůli poměrně vysokým nákladům jsou na obrazovce relativně vzácné, tudíž k sobě prakticky okamžitě poutají pozornost. Jestli si ji však u českého publika dokáže udržet i kostýmní seriál s neznámými herci, bůh suď. Není sice žánrově tak rozkolísaný a výsledný tvar neutíká tvůrcům z rukou jako výše zmíněný slovenský seriál, který zažil strmý pád až pod hranici půl miliónu diváků, ale zdá se, že ani v tomto případě se nepodařilo žánr uchopit právě šťastně, k nepříliš atraktivní pátrací lince totiž přibývá ještě podivná stylizace hlavního hrdiny.

Tvůrci se ho snaží ukázat jako atraktivního vyděděnce na cestách, kterého z domova kdysi vyhnal zločin a ztracená láska, jenže míchají zatím dost zvláštní koktejl ze zašlé romantiky šlechtických soubojů se současnými ingrediencemi, jako je sex, drogy a rock’n’roll. (Pravda, drogy tu zatím zastupuje láhev vodky.) Vousatý svalovec s obrovským asijským tetováním na zádech bloudící ulicemi Krakova s námořnickým pytlem přes rameno je v kombinaci s doprovodnou hudbou skutečně zvláštní podívaná. Nudu prvního pátrání zatím nijak nekompenzuje, ale budí spíš pobavený údiv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků