Hlavní obsah

Premiéry - Auta i Krajina přílivu

Tento týden si v kinech můžete vybrat ze čtyř premiér. Auta jsou animovaný snímek studia Pixar. Fantaskní Krajinu přílivu natočil Terry Gilliam. Dále má premiéru dobrodružný Poseidon a Grbavica, odehrávající se v současném Sarajevu.

Premiéry - Auta i Krajina přílivu

Auta

Animovaná rodinná komedie vznikla ve studiu Pixar, odkud pocházejí i jiné úspěšné animované snímky jako Úžasňákovi nebo Hledá se Nemo.

Když se začínající, avšak velmi ambiciózní závodní auto Blesk McQueen během cesty na velkolepý šampionát Zlatý píst neočekávaně zatoulá do ospalé Kardanové Lhoty u Silnice 66, naučí se, že opravdová radost ze života se neskrývá za cílovou rovinkou, ale na cestě k ní. Auta ze Lhoty, s nimiž se v průběhu svého putování napříč Amerikou seznámí, mu ukáží, že na světě existují i důležitější věci než trofeje, sláva a sponzoři.

Cars, USA 2006,  116 min., české titulky i dabing, režie: John Lasseter, Hrají: Owen Wilson, Paul Newman, Bonnie Huntová, Cheech Marin, Larry The Cable Guy, Tony Shalhoub, Paul Dooley, George Carlin, Katherine Helmondová, Michael Keaton...

Poseidon

Katastrofický film Poseidon je remakem Dobrodružství Poseidonu z roku 1972.

V předvečer Nového roku se na luxusním zaoceánském parníku Poseidon rozjíždí zábava v plném proudu. Dnešní noc se většina pasažérů sešla v hlavním tanečním sále, aby se bavila a přivítala Nový rok ve velkém stylu. Mezitím na horním můstku první důstojník cítí, že se blíží cosi hrozivého.

Při ohledávání horizontu si  všimne monstrózní masy vody vysoké přes třicet metrů, která následně parník otočí dnem vzhůru. Stovka přeživších se tiše choulí v prostorách velkého tanečního sálu. Kapitán udává všem pokyny, aby zůstali na místě a vyčkali na záchranu. Přesto se malá skupina pasažérů rozhodne zachránit se na vlastní pěst. Odhodlaní bojovat za záchranu svých životů musí podstoupit nebezpečnou cestu trupem potápějící se lodi....

Poseidon, USA 2006, 98 min., české titulky, režie: Wolfgang Petersen, hrají: Kurt Russell, Josh Lucas, Richard Dreyfuss, Emmy Rossumová, Jacinda Barrettová...

Krajina přílivu

Nový film Terriho Gilliama  Krajina přílivu je oslavou nespoutaných schopností dětské fantazie.

Jeliza-Rose je malá dívka ve velmi nezvyklé životní situaci - oba její rodiče propadli drogám. Když umře její matka, vydává se dívka na zvláštní cestu se svým otcem Noahem, rock'n'rollovým muzikantem, jehož dny slávy jsou už dávno sečteny.

Velké osamělosti, která ji v novém domově provází, se Jeliza-Rose snaží uniknout do vysněného světa, jenž existuje pouze v její fantazii. V téhle říši mají světlušky jména, strašáci se za soumraku probouzejí k životu a veverky mluví.

Ze začátku jí v imaginárním světě dělají doprovod pouze hlavy čtyřech panenek, později však potká Dickense, mentálně postiženého mladého muže s uvažováním na úrovni desetiletého dítěte. Ten se ve svém neoprénovém obleku a plavkách celé dny ukrývá v ponorce z haraburdí a vyčkává na příležitost ulovit obřího žraloka, který okupuje koleje. A je tu i jeho starší sestra Dell - kolohnát v černém oblečení, skrývající svou tvář za včelařskou maskou.

Tideland, USA 2006, 122 min., české titulky, režie: Terry Gilliam, hrají: Jodelle Ferlandová, Janet McTeerová, Brendan Fletcher, Jennifer Tillyová, Jeff Bridges, Dylan Taylor...

Grbavica

Příběh ze současného Sarajeva Grbavica je jakousi sondou do života bosenských žen.

Svobodná matka Esma chce své dvanáctileté dceři Saře splnit přání a poslat ji na školní výlet. Doklad o tom, že byl Sařin otec válečný hrdina, by ji opravňoval k získání slevy. Esma však žádný doklad neshání a dotazům na něj se vyhýbá. Raději za výlet zaplatí plnou cenu. Věří, že když zatají pravdu o Sařině otci, ochrání tím nejen sebe samu, ale i svou dceru.

Když Sara ve škole zjistí, že její jméno nefiguruje na seznamu potomků válečných hrdinů, zoufale se snaží spolužákům vysvětlit, že její otec zemřel nedaleko městečka Zuc, když odmítl opustit zákop. Doma však přinutí mámu, aby ji řekla úplnou pravdu...  

Grbavica, Rakousko / Bosna a Hercegovina / Německo / Kréta, 2006, 90 min., české titulky, režie: Jasmila Zbanic, hrají: Mirjana Karanovićová, Luna Mijovićová, Leon Lučev, Kenan Ćatić, Jasna Ornela Berryová, Dejan Aćimović, Bohdan Diklić, Emir Hadžihafizbegović...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků