Hlavní obsah
Čapkova vila Foto: Milan Malíček, Právo

Praha 10 koupí dům Karla Čapka a otevře ho veřejnosti

Zastupitelé Prahy 10 v pondělí schválili koupi části dvojvily bratří Čapků. Na prodej je polovina domu, ve které žil spisovatel Karel Čapek.

Čapkova vila Foto: Milan Malíček, Právo
Praha 10 koupí dům Karla Čapka a otevře ho veřejnosti

Radnice by za nemovitost a Čapkovu pozůstalost měla zaplatit 43,891 miliónu korun. Smlouva s majitelem Karlem Scheinpflugem by mohla být podepsána ještě v pondělí. Památka by se měla otevřít veřejnosti.

"Dokážu si představit vybudování muzea a galerie bratří Čapků spojeného se vzdělávacím centrem o této ikonické bratrské dvojici," uvedl v květnu místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Pověřil úředníky, aby začali jednat se zástupci prodejce a získali bližší informace. Praha 10 také jedná se Společností bratří Čapků o možném budoucím využití objektu.

Unikátní je podle odborníků hlavně kompletně zachovaná Čapkova pracovna. Cenné jsou i dokumenty, korespondence, fotografie či vyvolané filmy nebo křeslo, na kterém sedával i prezident Masaryk.

Majitel slevil

Na jednání vystoupil i ministr kultury v demisi Jiří Balvín, koupi domu podpořil a radnici nabídl odbornou pomoc při plánování budoucnosti vily. Zastupitelé zároveň schválili vznik komise odborníků, kteří se budou zabývat další náplní nemovitosti.

Praha 10 si koupi vily zarezervovala již před několika měsíci. Minulý týden se objevily informace, že o dům mají zájem zahraniční zájemci. Údajně byli ochotni za vilu zaplatit 55 miliónů korun, tedy částku, jakou majitel Karel Scheinpflug na počátku požadoval. Ten se ale podle Zoufalíka rozhodl prodat nemovitost za méně peněz městské části. "Opravdu děkuji, moc si toho vážím, je to poděkování za několik miliónů korun," řekl Zoufalík.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků