Hlavní obsah
Režisér Jiří Menzel zvátrnil titulní roli ve filmu Tlumočník. Foto: Bioscop

Poslední rozloučení s Menzelem bude v pražském Rudolfinu

Lidé se mohou v pátek naposledy rozloučit s oscarovým režisérem Jiřím Menzelem v pražském Rudolfinu. I když si Menzel, který zemřel 5. září, veřejný pohřeb nepřál, manželka Olga tak rozhodla po velkém zájmu přátel, kolegů a fanoušků úspěšného filmaře.

Režisér Jiří Menzel zvátrnil titulní roli ve filmu Tlumočník. Foto: Bioscop
Poslední rozloučení s Menzelem bude v pražském Rudolfinu

"Proto se v pátek 18. září od 10:00 do 18:00 pro vás všechny otevřou prostory foyer Rudolfina, kde se budete moci s Jirkou rozloučit osobně," napsala Menzelová v prohlášení, na něž upozornil deník Blesk.

"Ve foyer Rudolfina bude také podpisová kniha, zájemci mohou zavzpomínat na Jiřího Menzela i prohlídkou výstavy Rozmarná léta, která bude instalována před Rudolfinem. Tento pietní akt je propojen s hudebním festivalem Dvořákova Praha, kde večer zazní skladby nejoblíbenějšího skladatele pana Menzela - Wolfanga Amadea Mozarta," řekla v neděli Menzelova asistentka Míla Řádová.

Oscarový režisér Jiří Menzel minulou sobotu ve věku 82 let. Menzela v posledních letech sužovaly zdravotní problémy. Na podzim roku 2017 byl hospitalizován kvůli infekci mozku, prodělal operaci a byl i v umělém spánku.

Menzel patřil k hlavním postavám československé filmové nové vlny. Za snímek Ostře sledované vlaky, natočený podle předlohy spisovatele Bohumila Hrabala, získal v roce 1966 Oscara.

Podle Hrabalových knih natočil i další snímky, kupříkladu snímek Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Jeho posledním filmem byli Donšajni z roku 2013.

Video: INFILM/www.kinorama.sk

Video s Jiřím Menzelem

Zaujal také jako herec. Zahrál si v řadě svých filmů, ale rádi ho využívali i jeho režisérští kolegové, kupříkladu Ján Roháč ve snímku Kdyby tisíc klarinetů, Věra Chytilová ve Hře o jablko nebo Juraj Herz v Upírovi z Feratu.

Naposledy se na plátně objevil ve snímku Tlumočník z roku 2018.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků