Hlavní obsah

Polanski zmizel z festivalu v Locarnu. Lidé proti němu protestovali

Slavný režisér Roman Polanski se elegantně stáhnul z filmového festivalu v Locarnu a nepřevezme cenu za celoživotní výkon. Lidé totiž začali protestovat proti tomu, že má být údajný sexuální násilník Polanski poctěn.

Polanski zmizel z festivalu v Locarnu. Lidé proti němu protestovali

Pořadatelé festivalu zveřejnili krátké prohlášení režiséra, kde tvrdí, že zvážil míru, v jaké jeho návštěva na locarnském festivalu vyvolává napětí a kontroverzi u jeho odpůrců, a s těžkým srdcem musí návštěvu zrušit. Je prý velmi smutný, že fanoušky zklamal.

Osmdesátiletý režisér slavných filmů Čínská čtvrť či Pianista musel utéct z Ameriky a dodnes mu hrozí trest i za údajné znásilnění. Polanski přiznal sex s nezletilou, ale ne znásilnění. Když švýcarský festival letos oznámil, že mu předá cenu za celoživotní výkon, vzbudilo to velké vášně.

Polanski měl také ve čtvrtek osobně uvést svůj nejnovější film Venuše v kožichu a v pátek měl přednášku pro filmaře i veřejnost. V Locarnu ho doprovázela manželka Emmanuelle Seignerová.

Pořadatelé jsou znechuceni protesty, které považují za „nepřijatelné vměšování se do umělecké svobody festivalu” a veřejnost podle nich přijde o „příležitost ke kulturnímu obohacení”. Tamní politici prý spustili v médiích silnou kampaň proti návštěvě Polanského v Locarnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků