Hlavní obsah
Představení Rudý útes Foto: Profimedia.cz

Po 40 letech se do Prahy vrátí obří Pekingská opera

Po 40 letech se do české metropole vrátí největší čínský operní ansámbl Pekingská opera. Na scéně Národního divadla v Praze uvede 9. a 10. července ve dvou představeních jeden z nejznámějších příběhů klasické čínské literatury Red Cliff (Rudý útes) v podání předních čínských umělců.

Představení Rudý útes Foto: Profimedia.cz
Po 40 letech se do Prahy vrátí obří Pekingská opera

Pekingská opera završí vystoupením v Praze své středoevropské turné, předtím zavítá i do Budapešti a Vídně, informovala Helena Bartlová z Národního divadla.

"V mnoha ohledech mimořádná inscenace je společným dílem Divadla pekingské opery s Národním centrem múzických umění," uvedla Bartlová. Režie s bohatou výpravou se ujal Čang Ťi-kang, tvůrce choreografie úvodního i závěrečného ceremoniálu olympijských her z roku 2008 v Pekingu. Scénografii obohacují vizuální a zvukové efekty, které se používají v kinematografii.

Rudý útes je součástí sbírky označované jako The Legend of Three Kingdoms (Legenda o třech královstvích). Autorem románu, který pochází ze 14. století, je Luo Kuan-čung. Pojednává o neklidné době před koncem dynastie Chan a éry Tří říší kolem roku 200 n. l.

Opera vychází z historie legendární bitvy u Rudého útesu a vypráví o tom, jak dvě království vytvořila alianci s cílem porazit království Wu. Adaptaci vytvořil spisovatel Cchaj Fu-čchao.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků