Hlavní obsah
Patti Smithová Foto: Profimedia.cz

Patti Smithová bude hlavní hvězdou festivalu v Trutnově

Americká zpěvačka Patti Smithová bude hlavní hvězdou letošního Trutnoff Open Air Festivalu, který se uskuteční 14. až 17. srpna v Trutnově, oznámili pořadatelé.

Patti Smithová Foto: Profimedia.cz
Patti Smithová bude hlavní hvězdou festivalu v Trutnově

V ČR zpěvačka, která v 70. letech protestovala proti věznění členů české skupiny The Plastic People of the Universe, vystoupila poprvé v roce 1996, celkem zde zatím koncertovala čtyřikrát, naposledy v roce 2009 v Arše.

Sedmašedesátiletá Patricia Lee Smithová se narodila 30. prosince 1946 na předměstí Chicaga jako nejstarší ze čtyř dětí. Její cesta mezi hudební hvězdy nebyla přímočará, zkoušela malovat a psát divadelní hry.

Hned její debutové album Horses (1975), produkované někdejším členem Velvet Underground Johnem Calem, zaznamenalo obrovský úspěch a stalo se jednou z nejdůležitějších nahrávek populární hudby. Také její další tvorba ovlivnila generace rockerů a z majitelky temného altu, punkerky, básnířky, skladatelky a femme fatale rockové hudby učinilo legendární postavu.

Smithová, jejíž celoživotní láskou je tvorba prokletých básníků, beatniků či Boba Dylana, má ze svazku s již zemřelým muzikantem Frederickem „Sonym” Smithem dospělého syna a dceru. Po osmi letech v roce 2012 vydala své zatím poslední album nazvané Banga. Pro jeho představení si legendární hudebnice vybrala New York, kde se v 70. letech minulého století začala prosazovat na undergroundové scéně. O svém rebelství podala svědectví i v autobiografické knize Just Kids.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků