Hlavní obsah
Metropolitní opera v New Yorku Foto: Profimedia.cz

Opera Boris Godunov s převahou Rusů v Metropolitní opeře

Sobotní přenos z newyorské Metropolitní opery umožnil 20 kinům v Česku představit novou inscenaci ruské klasiky, jak ji uvedla MET nedávno v režii Američana Stephena Wadswortha a pod taktovkou ruského dirigenta Valerije Gergijeva.

Metropolitní opera v New Yorku Foto: Profimedia.cz
Opera Boris Godunov s převahou Rusů v Metropolitní opeře

Opera Boris Godunov je Musorgského hudebním zpracováním dramatu A. S. Puškina a námětem je boj o nástupnictví a carskou korunu mezi Godunovem a tzv. Lžidimitrijem s podporou Poláků.

V opeře se střetává osobní příběh Godunova (výčitky za smrt carského následovníka) s velkým historickým plátnem ruského a polského dvora a s masovými scénami prostého lidu. Wadsworth si z původně plánovaného německého týmu nechal výtvarníka Ferdinanda Wögerbauera, jehož scéna využívá motiv velké rozevřené knihy.

Kůň na jevišti

Režisér ukazuje tragický Godunovův osud bez snah o modernizaci, soustřeďuje se na rozlišení komorních scén a velkých pláten, kde na konci trochu přehání realismus (kůň na jevišti, drsné scény zabíjení). Hlavní roli zpívá rusky Němec René Pape a je herecky i pěvecky zcela uchvacující.

Většina ostatních představitelů byli Rusové a mezi nimi zaujali tenoristé Aleksandr Antoněnko v roli Grigorije (Lžidimitrij) a Andrej Popov jako Jurodivý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků