Hlavní obsah
Mandrage jsou už dnes veskrze profesionální kapelou. Foto: Jan Handrejch, Právo

Open Air Festivalu vládli Mando Diao, Amy Macdonald i Fatboy Slim

V neděli ráno skončil v Panenském Týnci na Lounsku hudební Open Air Festival. Jeho třetí ročník začal již ve čtvrtek a podle sdělení pořadatelů přilákal opět více než dvacet tisíc diváků. Stalo se také tradicí, že akce byla rozdělena do dvou tematických dnů. Pátek byl taneční, sobota rocková.

Mandrage jsou už dnes veskrze profesionální kapelou. Foto: Jan Handrejch, Právo
Open Air Festivalu vládli Mando Diao, Amy Macdonald i Fatboy Slim

Tato orientace v programu souvisí se jmény hlavních hvězd, které se v konkrétní dny představily. Po čtvrtečním zahřívacím kole, jemuž kralovaly zejména skupiny Wohnout a Rybičky 48, se v pátek stali hlavní hvězdou Angličan Fatboy Slim a projekt Gorillaz Sound Systém, jenž se skvělou skupinou Gorillaz má společný jen název a to, že při jeho produkci zní kompozice známé od veleslavné animované party.

Fatboy Slim byl před koncertem, během něho i po něm výtečně naladěn, pravděpodobně i proto, že po mnoha letech směrování k zapomnění se letos zase vyšvihl zpět na dýdžejský piedestal. Jeho comeback byl tak nápadný, že si ho pořadatelé letních olympijských her vybrali jako jednoho z účinkujících na dnešní večerní zakončovací ceremoniál. Z jeho tvorby si posluchač mnoho neodnese, je primárně určena k tanci. Pamatuje si ale, že bylo na co hledět a že to byl docela fajn mejdan. Ostatně, do Panenského Týnce na něj tisíce lidí přijely zcela cíleně.

Technika drobně zlobila

Páteční program okořenili svou přítomností Tomáš Klus, jehož dosud dvojčlenný projekt Klus – Kučerovský se na Open Air Festivalu rozrostl o hráče na cajon Petra Škodu. Výteční byli rovněž Skyline, Monkey Business s hostující Terezou Černochovou a Support Lesbiens, jejichž koncerty patří ke spolehlivým jistotám, nebýt ale drobných technických potíží, které vystoupení v Panenském Týnci provázely.

Amy Macdonald přivezla písně ze tří svých alb.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Sobota se nesla v rockovějším duchu, což způsobila přítomnost skotské písničkářky Amy Macdonald a švédské skupiny Mando Diao. Roli hvězd splnili ona i oni na výtečnou. Macdonaldovou doprovázela skupina, její skladby pak dostaly naživo až countryový nádech a ona vybírala ze všech svých tří alb velmi citlivě a dobře.

Mando Diao patřili k absolutním vrcholům letošního Open Air Festivalu proto, že jejich výkon byl totálně bezchybný, ve zpěvech (byť využívali často vokálních linek) nedocházelo k nepřesnostem a písně, které se zjevně inspirují v muzice první poloviny dvacátého století, mají příjemný a přitom nenápadně přilnavý charakter. Kapela hrála své best of, tedy zazněly všechny skladby, které české publikum zná.

Mando Diao byli v Panenském Týnci neodolatelní.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Program v sobotu zpestřil Ivan Mládek se svou skupinou, letitými evergreeny a vtipy dobře známými, ale neustále až nečekaně fungujícími. Mandrage v Panenském Týnci zase ukázali, jak dobře to při živých koncertech umějí s publikem i se sebou, Please The Trees si pozvali dámský sbor Elpida a vznikly velmi zajímavé alternativní momenty a Anna K bojovala celý koncert s tím, že neslyšela v odposlechu svůj zpěv. Kvůli tomu bylo vystoupení trochu roztříštěné, nicméně Anna K dokázala, jak skvělá je zpěvačka, neboť situaci, která byla veskrze nepříjemná (zpěvák, který se na pódiu neslyší, je jako nahý v trní) zvládla intonačně velmi dobře.

Ivan Mládek publikum zejména pobavil.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Open Air Festival skončil v neděli nad ránem. Na rozsáhlé letištní ploše, kterou dvakrát obejít vyžaduje dobrou fyzickou kondici, zněla po všechny tři dny taneční hudba na mnoha různých místech. Z povzdálí to pak v areálu festivalu vypadalo jako v pestrobarevném úlu. I s tím hudebním bzukotem, jenž akci provázel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků