Hlavní obsah
Obraz malíře Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci) se prodal na aukci v Praze za šest miliónů korun. Foto: Arts European, ČTK

Obraz Jakuba Schikanedera Na Kampě se prodal za šest miliónů

Obraz malíře Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci) s vyvolávací cenou 4,9 miliónu korun se na sobotní aukci prodal za šest miliónů korun bez 20procentní dražební přirážky, uvedl po skončení aukce ředitel aukční společnosti European Arts Albert Trnka.

Obraz malíře Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci) se prodal na aukci v Praze za šest miliónů korun. Foto: Arts European, ČTK
Obraz Jakuba Schikanedera Na Kampě se prodal za šest miliónů

Schikanederův obraz byl nejdražší položkou aukce, na které sběratelé dohromady utratili včetně přirážek 54 miliónů korun. Na více než milión korun vystoupala cena u 12 položek.

Kromě Schikanederova obrazu bylo v nabídce šest děl s vyvolávací cenou přes milión korun. Kupce z nich našel například obraz Václava Špály Na pile v Dubrovníku, který se vydražil za 1,55 miliónu korun. Surrealistické plátno Jindřicha Štyrského, které bylo do roku 1982 v majetku malířky Toyen, bylo odklepnuto za 1,4 miliónu korun.

Nejvyhledávanější autor 

Jakub Schikaneder je nyní jedním z nejdražších a nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním a patří k vůbec nejlépe prodávaným autorům: z necelých pěti desítek maleb, které se za poslední desetiletí na trhu dražily, skončilo více než deset s cenou přes pět miliónů korun. Tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný před pěti lety za 8,1 miliónu; v Londýně se loni prodal jeho olej Zákoutí Prahy za cenu v přepočtu přesahující devět miliónů korun.

Za vysoké ceny se dnes podle Trnky prodávalo i moderní umění. Na tři milióny korun vystoupala cena obrazu Chene-Liege Étude francouzského malíře, významného zástupce geometrické abstrakce Augusta Herbinea. Obraz Kostel v Auvers sur Oise, který je poctou Maurice Vlamincka malíři Van Goghovi, změnil majitele za 2,15 miliónu korun. Pozdní Zátiší se džbánem od Emila Filly se vydražilo za 1,75 miliónu korun a cena tempery Jana Zrzavého Piazzetta se vyšplhala z vyvolávacích 650 000 Kč na rovný milion.

V aukci byl i portrét českého barokního mistra Petra Brandla s názvem Stařena, objevený koncem 90. let. Je z doby kolem roku 1720, do aukce šel s cenou 420 000 korun, ale neprodal se. Nového majitele nenašel ani obraz Samson italského mistra 17. století Pietra della Vecchia, pocházející původně z majetku Humprechta Jana Czernina. Jeho vyvolávací cena činila 450 000 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků