Hlavní obsah

Objevil se Rembrandtův portrét Komenského

Rembrandtova výstava otevřená 1. dubna v Amsterdamu se stala senzací pro Českou republiku. Poprvé tu byl zveřejněn mimořádný objev: Rembrandtův nádherný portrét českého myslitele, filozofa a pedagoga Jana Amose Komenského (1592-1670). Výstavu ke 400. výročí Rembrandtova narození připravil osmašedesátiletý profesor Ernst van de Wetering.

Objevil se Rembrandtův portrét Komenského

Wetering je největší světový znalec mistrova díla, který od roku 1968 pracuje jako expert v týmu (Rembrandt Research Project), jehož cílem bylo vytvořit základní katalog celého malířova díla a rozpoznat, co je a co není autentický Rembrandt. Na výstavě shromáždil Wetering na padesát děl Rembrandta a vedle toho práce jeho žáků i napodobitelů.

Mimo jiné je tu představen i obraz Staré služky, který byl Weteringem nově objeven před rokem a prodán letos v lednu na aukci Sotheby"s v New Yorku za více než 4 milióny dolarů. Největší atrakcí je však obraz Komenského, dílo z proslulé portrétní sbírky italské Galerie Uffizi, dosud obecně považované za portrét starého muže nebo za portrét rabína.

Potkávali se na ulici

Jan Amos Komenský v roce 1628 emigroval z Čech. Pobýval v Polsku, Anglii, Švédsku, Uhrách a od roku 1656 žil trvale v Amsterdamu, kde vydal řadu svých prací. Bydlel tu ve stejné čtvrti Westermarkt na Prinsengrachtu, kam se přestěhoval do pronajatého domu i Rembrandt. Museli se doslova potkávat na ulici.

Řada český badatelů proto už delší dobu spekulovala o jejich možném vzájemném kontaktu. Komenský měl k výtvarnému umění velký vztah - v jeho knize Orbis pictus najdeme samostatné heslo o malířství. A už v roce 1914 napsal vynikající český historik umění Karel Chytil o domnělé Rembrandtově podobizně Komenského ve Florencii.

Až nyní však byla učiněna skutečná vědecká identifikace. "To je úžasné. Vědělo se a tušilo, že se oba z Amsterdamu asi znali. Ale všechny portréty Komenského, které byly kdy publikovány, neměly nikdy nic společného přímo s Rembrandtem. Pro nás je to naprostá senzace." řekl Právu Tomáš Havelka, který je členem skupiny pro studium a edici díla J. A. Komenského v rámci Filozofického ústavu Akademie věd ČR.

Portrét Komenského bude v amsterdamském Rembrandtově domě (Rembrandthuis) vystaven až do 2. července, poté poputuje na reprízu expozice do Berlína a pak se znovu vrátí do Florencie, do sbírek Galerie Uffizi. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků