Hlavní obsah

Nové knihy - Stephen King, Sinclair Lewis i Jonathan Lynn

Z knižních novinek tento týden vybíráme upírský příběh Stephena Konga Prokletí Salemu, slavný román Sinclaira Lewise Arrowsmith a příznivce seriálu Jistě, pane ministře potěší, že Jonathan Lynn si v knize Mayday vzal na mušku svět Hollywoodu.

Nové knihy - Stephen King, Sinclair Lewis i Jonathan Lynn

Stephen King: Prokletí Salemu

Raný Kingův román Prokletí Salemu buduje dusivou atmosféru hrůzy postupně a v hypnoticky pomalém tempu. Nečekejte happy end, nečekejte jednoznačné rozdělení na dobro a zlo, protože nejhorším zlem není člověku nadpřirozená bytost, ale on sám.

Jerusalem's Lot je poklidné městečko v Nové Anglii. Jenže pod jeho starosvětskou slupkou se skrývá zlo, které jen čeká na to, aby je někdo probudil. Každý něco skrývá, všichni tu mají na duši škraloup.

A k tomu všemu na město z kopce shlíží opuštěný a strašidelný Marstenův dům, který zničehonic začal někdo obývat. A nikdo netuší, že právě odtud v podobě upíra, pana Barlowa, a jeho pomocníka Strakera přichází apokalyptická zkáza. Nejméně ze všech pak průměrný spisovatel thrillerů Ben Mears, jenž se do Salemu po letech vrací, aby tu našel ztracený klid...

Beta, překlad Linda Bartošková, 464 str., brož., 229 Kč

Sinclair Lewis: Arrowsmith


Arrowsmith je první velký americký román o lékařích a vědeckých pracovnících v oboru bakteriologie. Příběh mladého lékaře Martina Arrowsmithe se odehrává na začátku 20. století, kdy v Americe vládne prohibice a dravý kapitalismus.

Martin vstupuje do lékařského světa s hlavou plnou ideálů a neuhasitelnou žízní po pravdě bez ohledu na oběti. Jeho idealismus se však záhy střetává s realitou a Martin zažívá jedno zklamání za druhým. Když nečekaně objeví způsob, jak zničit bakteriálního původce některých chorob, domnívá se, že konečně uspěl. Vzápětí však zjistí, že ho předběhl jiný badatel…

Nakladatelství XYZ, překlad Aloys Skoumal, 496 str., váz., 299 Kč

Lilian Jackson Braunová: Kočka, která věděla kudy kam

Americká spisovatelka kočičích detektivek a majitelka dvou koček opět přivádí na scénu kočky Koko, Yum Yuma a jejich páníčka, reportéra Jima Qwillerana.

Na naléhavou žádost přítele se James Qwilleran se svými dvěma siamskými souputníky vydá do Black Creeku, aby tam odhalil tajemství starého domu, ve kterém straší. Krátce po příjezdu na místo, proslulé hojným výskytem ořešáku černého a veverek, dojde ke dvěma záhadným úmrtím, které samozřejmě ihned upoutají pozornost osvědčené trojice detektivů.

Moba, překlad Helena Smolaková, 224 str., váz., 219 Kč

Jonathan Lynn: Mayday

Čtenář při čtení zažije radost ze slovních šarvátek, ekvilibristik a vtipných glos, jakými Jonathan Lynn okouzlil ve slavných seriálech Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Tentokrát nám otevírá svět filmu, snobských hollywoodské smetánky, která navštěvuje drahé kurzy duševní hygieny a holduje zdravému způsobu života ve městě pokrytém téměř nedýchatelným smogem.

Ernest Mayday, britský autor dvou bestsellerů, má peníze, krásnou milenku i dům v Beverly Hills. Má všechno - kromě nápadu na další knihu. A tak když náhodou natrefí na inzerát a odpoví neznámé Joanně, cítí, že se mu nabízí řešení, jak vybřednout z tvůrčí krize. To ona se stane hlavní postavou jeho nové knihy. Román mu roste pod rukama. Říká mu však Joanna pravdu?

Aurora, překlad Jan Klíma, 336 str., váz., 249 Kč

Alice Sebold: Pevné pouto

Když se poprvé setkáváme se čtrnáctiletou Susie Salmonovou, je už v nebi. Odtud vypráví příběh, který je zároveň děsivý i plný naděje.

Během týdnů následujících po její smrti Susie přihlíží, jak bez ní pokračuje život na Zemi a v její rodině. Prozkoumává také místo, jemuž se říká nebe. V nebi je vstupní poradkyně, která ji pomáhá se vším se vyrovnat, a také spolubydlící, s níž sdílí dům. Susie má vše, nač jen pomyslí... ovšem až na jediné: už nikdy už nebude s těmi, které má ráda.

A tak se příběh o nejhorší věci, která se může v rodině stát, mění v napínavý a místy dokonce humorný román o lásce, hledání, paměti, spravedlnosti či smiřování, radosti a uzdravování.

Nakladatelství XYZ, překlad Jana Pacnerová, 368 str., váz., 289 Kč

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků