Hlavní obsah

Nové knihy - Michal Viewegh, Marjane Satrapiová i Salman Rushdie

Tento týden vychází nový, v pořadí již dvacátý román nejoblíbenějšího českého spisovatele Michala Viewegha, který jej nazval Román pro muže. Bezesporu zajímavým počinem je další grafický román autorky Persepolis Marjane Satrapiové s názvem Šitíčko.

Nové knihy - Michal Viewegh, Marjane Satrapiová i Salman Rushdie

 

Michal Viewegh: Román pro muže


Román pro muže je dvacátou knihou Michala Viewegha. Možná proto je nejen knihou o ženském zklamání ze světa řízeného přestárlými kluky, ale také bilancující, mnohdy až sebeironickou reflexí úspěšného spisovatelství.

 Tři sourozenci středního věku (televizní publicista, novinář regionálního listu a soudce) a mladá striptérka se dou na společném lyžařském výletě, který jen díky náhodě neskončí vraždou...

Rafinovaná kompozice, rychlý dějový spád, slovní a situační humor a v neposlední řadě i autorova schopnost empatie jsou už tradiční zárukou čtivosti jeho knih. Tentokrát je k přednostem Vieweghova psaní nutno přičíst i nekompromisní ráznost, s níž v románu otvírá dveře „třinácté komnaty" mužského světa.

Druhé město, 160 str., váz., 220 Kč

 

 

Marjane Satrapiová: Šitíčko


Autorka Persepole znovu prokázala, že je mistryní psychologické drobnokresby a vykreslování povah.

Název odkazuje žertovným tónem na jistou praktiku: ženy v Íránu si někdy před svatbou, aby jejich ženich neměl pocit, že byl ukrácen na svých patriarchálních právech a ošizen na zboží, nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu. Devět dam, včetně Marjaniny babičky a matky, bez přítomnosti mužů probírá vše možné od volby (či nemožnosti volby) ženicha přes kvality mužů na Západě až po plastickou chirurgii.

BBart, překlad Richard Podaný, 136 str., váz., 249 Kč

 

 

Salman Rushdie: Klaun Šalimar


Široce rozklenutý děj nového románu Salmana Rushdieho, zavádějící čtenáře do vyprahlých ulic kalifornské metropole, válečné Francie a Anglie i pekla náboženského fanatismu, v něž se proměnil idylický kraj kašmírských údolí a horských pastvin, je výstižným obrazem moderního světa, ve kterém místa, události i lidé ztrácejí někdejší jedinečnost a v jehož na první pohled nesouvisejících oblastech nachází autorovo vyprávění nečekané paralely.

Když je na prahu losangelského domu své dcery zavražděn někdejší hrdina protinacistického odboje a velvyslanec USA v Indii Maximilian Ophuls, vše nasvědčuje politickému pozadí činu, jehož pachatelem je Ophulusův osobní řidič „klaun Šalimar", muslimský rodák z Kašmíru....

Paseka, překlad Pavel Dominik, Zuzana Mayerová, 388 str., váz., 389 Kč

 

 

Gerd Kaiser: Katyň: Státní zločin – státní tajemství


Na rozkaz Stalina bylo v Sovětském svazu v roce 1940 zavražděno téměř 25 000 polských vojáků, kteří padli do sovětského zajetí při ústupu před německým wehrmachtem.

Otřesnou odpověď podává Gerd Kaiser v historických souvislostech od roku 1939 do konce 20. století na podkladě všech polských, ruských, amerických, německých a dalších klíčových dokumentů a poprvé do všech podrobností a na základě nejnovějších poznatků podrobně popisuje válečný zločin na polských vojácích.

Na stránkách knihy defilují dokumenty z tajných, po desetiletí uzavřených archivů, výpovědi soudních lékařů, historiků, chemiků, právníků, zbrojních odborníků, kteří zločin vyšetřovali. Některé dokumenty – deníčky, osobní dopisy – doprovázely oběti až do okamžiku smrti, až do hrobu.

BBart, překlad René J. Tesař, 400 str., váz., 299 Kč

 

 

Doris Lessingová: Puklina


Lessingová v tomto okouzlujícím románu staví proti sobě témata, která dala vzniknout většině jejích předešlých děl - soužití mužů a žen ve světě a způsob, jakým problematické aspekty pohlaví působí na všechny stránky naší existence.

Hloubavý římský senátor se na sklonku života pouští do posledního impozantního úkolu - převyprávět historii lidstva a odhalit málo známý příběh Puklin, prastarého ženského kmene obývajícího rajskou přímořskou divočinu. Pukliny nepociťují touhu po mužích, ani netuší o jejich existenci. Rození dětí se řídí měsíčním cyklem a Pukliny rodí pouze děvčata. Když se pak nečekaně narodí zvláštní dítě - chlapec -, je ohrožen soulad celého jejich společenství.

Jota, překlad Petr Pálenský, 224 str., váz., 248 K
č

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků