Hlavní obsah

Nová kniha přiblíží Nohavicův životní příběh

Životní příběh zřejmě nejpopulárnějšího současného českého písničkáře čtenářům představuje právě vydaná nová kniha nazvaná Hledání Jaromíra Nohavici. "Zajímalo mě, jak se z člověka, který zpívá někde s otlučenou kytarou, stane modla a navíc komerčně velice úspěšná komodita, a také, co to s ním udělá," řekl publicista a překladatel Josef Rauvolf, který knihu napsal.

Nová kniha přiblíží Nohavicův životní příběh

Nohavica již dlouhodobě s novináři obvykle nekomunikuje a ani v případě svého životopisce Rauvolfa neučinil výjimku. Autor proto při psaní vycházel zejména ze starších novinových a magazínových rozhovorů, občas využil i dobové recenze písničkářových alb. Hovořil také s řadou Nohavicových kolegů a přátel.

"Byl jsem sice nucen pracovat i s různými druhotnými materiály, ale není to jen nějaká kompilace, autorský vklad je v ní značný," řekl o knize Rauvolf, který publikaci vybavil jmenným rejstříkem a doplnil řadou černobílých fotografií.

Kromě Nohavicova života od dětství až do současnosti i vývoje jeho hudební kariéry Rauvolf nevynechal ani temnější stránky písničkářova životního příběhu: jeho někdejší závislost na alkoholu přiblížil obsáhle a kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB) kratší kapitolou. "Přiznávám, že když jsem ji začal psát, tak mi z toho běhal mráz po zádech. Rozhodně jsem ale nechtěl Nohavicu soudit, to si musí každý vyřešit sám v sobě," konstatoval.

Krycí jméno Mirek

Nohavica je veden v evidenci StB pod krycím jménem Mirek. Jeho vztahy s StB nedávno připomněl v písni nazvané Udavač z Těšína jeho kolega Jaroslav Hutka a písničkářovo jméno se několik dní drželo na prvních stránkách novin. Aféra vzbudila rozsáhlou diskusi. Nohavica sám případ nijak nekomentoval, jeho jméno v dopisech novinám však bránila celá řada jeho fanoušků. "Já myslím, že většina z nich to vůbec neřeší, nebo to bagatelizují, protože nechtějí mít obraz svého idolu nějak pokažený," míní Rauvolf.

Čtyřiapadesátiletý Nohavica patří k nejpopulárnějším českým zpěvákům. Loni vydal na albu a DVD záznam svého koncertu. Nahrávky nazvané Doma se jen v minulém roce prodalo téměř 40 000 kusů a Nohavica za ni získal ocenění Deska roku v kategorii zpěváků. Slavit přitom mohl také jako vydavatel, protože nevyužil služeb žádné ze zavedených firem a album si vydal sám.

Komerční úspěch však písničkáře podle autora jeho životopisu nezměnil. "Je mi na něm sympatické, že přestože má opravdu hodně peněz, tak že to na něm není poznat, je pracovitý a žije pořád skromně," dodal Rauvolf.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků