Hlavní obsah
Martin Reiner Foto: Jan Karásek

Nominace na Literu má 24 knih, cenu může získat Reiner či Kahuda

Čtyřiadvacet knih vydaných v loňském roce má nominace na ocenění v soutěži Magnesia Litera. V šesti kategoriích pořadatelé oznámili po třech nominacích, na Literu za prózu je nominováno šest titulů. Je mezi nimi úspěšná publikace Martina Reinera o básníkovi Ivanu Blatném, která loni vyhrála tradiční anketu Kniha roku, nebo obsáhlý román Václava Kahudy Vítr, tma, přítomnost, který v anketě obsadil páté místo.

Martin Reiner Foto: Jan Karásek
Nominace na Literu má 24 knih, cenu může získat Reiner či Kahuda

Dvojnásobný počet nominací v kategorii prózy pořadatelé vyhlašují proto, aby pomohli více beletristickým knihám v jejich propagaci a cestě ke čtenářům. O Reinerově knize Básník se mluví jako o jednom z největších literárních počinů loňského roku, dostal za ni i Cenu Josefa Škvoreckého.

„Jsou dvě knihy, které porota nemohla pominout,” uvedl člen občanského sdružení Litera Vladimír Karfík o Reinerově a Kahudově knize. Spolu s románem Petra Stančíka Mlýn na mumie jde podle něj o trojici knih, které odkrývají tajemství - Reiner málo známá léta básníka Ivana Blatného v Británii, Kahuda mimo jiné pátrá ve své rodině a Stančíkův hrdina pátrá po sériovém vrahovi.

Houžvička v korporaci

Šestici nominovaných doplňují román Hany Lundiakové IMAGO Ty trubko!, který vypráví o undergroundově podbarveném dětství a dospívání dívky Houžvičky a posléze o její zkušenosti mateřství, virtuálního života na sociální síti a nevyhnutelné práci v korporaci. Knihu povídek Předběžná ohledání má ve hře Petr Pazdera Payne. Próza Mileny Slavické Hagibor vypráví příběh tří generací žen, do jejichž života nepřímo, ale přesto velmi citelně zasáhly dějiny druhé poloviny 20. století.

Román Mlýn na mumie se rozvíjí na atraktivním půdorysu vyšetřování zvláštně provedených a bizarně aranžovaných vražd. Kniha nezaujme ani tak milovníky tradičních detektivek, jako spíše čtenáře, kteří v literatuře oceňují groteskní nadsázku, humor, stylovou ekvilibristiku a parodickou hru se schématy a stereotypními motivy hned několika žánrů, konstatuje porota. Čtivý příběh o pátrání po sériovém vrahovi je situován do staropražských kulis druhé poloviny předminulého století.

V anketě Kniha roku bodoval i Stančík, umístil se v první dvacítce. Do první desítky se vešla i novinářka Alice Horáčková se svým titulem Vladimíra Čerepková - Beatnická femme fatale. V soutěži Magnesia Litera je nominována v kategorii objev roku spolu s Matějem Hořavou a jeho souborem kratších próz z rumunského Banátu nazvaným Pálenka a básnickou sbírkou Alžběty Michalové Zřetelně nevyprávíš. Na cenu za nakladatelský čin jsou nominovány Akademický atlas českých dějin, publikace Kamil Lhoták a kniha a Dějiny československého komiksu 20. století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků